Mesut Yılmaz'ın Aydın Doğan'ı ziyaret ettiği tarih ilginç

Giriş Tarihi: 17.4.2015 23:18 Güncelleme Tarihi: 18.4.2015 00:03
Mesut Yılmaz'ın Aydın Doğan'ı ziyaret ettiği tarih ilginç

Aydın Doğan'ın Mesut Yılmaz'la birlikte çekilen görüntülerini 'pijama' konusu üzerinden değil de, manidar tarih üzerinden değerlendiren Nuh Albayrak, o gün yaşananları araştırdı, canlı yayında anlattı.

Yıllardır konuşulan, Aydın Doğan'ın Mesut Yılmaz'ı pijamayla karşılama konusunda bugün Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Aydın Doğan adına yeni bir açıklama yapmıştı. Açıklamada, Doğan'ın üzerindekinin pijama olmadığını, Mesut Yılmaz'ın da Aydın Doğan'a "geçmiş olsun" ziyaretinde bulunduğunu belirtmişti.

ALBAYRAK ÇOK İLGİNÇ DETAYLARA ULAŞTI

24 TV'de Ersoy Dede'ye konuk olan Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, konuyu araştırdı, oldukça ilginç detaylara ulaştı ve bambaşka bir açıdan değerlendirdi.

Ahmet Hakan'ın "pijama" meselesinin bir anda gündeme yeniden taşımasını çok anlamlandıramadığını ifade eden Albayrak "tamam, hakikaten ikide bir gündeme gelen bir konu bu pijama meselesi. Ama sonuçta görüntüler ortada, böyle görüntü olduktan sonra 'pijamalı mıydı değil miydi diye' kimin ne dediğinin ne önemi var ki? Kaldı ki, sürekli olarak manşetlerde olan bir konu da değil bu. Ahmet Bey'in böyle bir konuyu, benim hiç hatırlamadığım bir biçimde tarzını tamamen bozarak bütün köşesini bu konuya ayırarak, bugüne kadar hiç görmediğim büyüklükte köşesinde Aydın Bey'in fotoğrafını kullanarak gündeme getirmesinin sebebi nedir anlamadım" dedi.

ZİYARETİN TARİHİ ÇOK İLGİNÇ

Pijamalı olup olmadığının çok önemli bir ayrıntı olmadığını belirten Nuh Albayrak, görüntülerin çekildiği tarihe atıfta bulunarak "aslında o ziyaretin tarihi çok ilginç" dedi.

Albayrak o ziyareti şöyle anlattı:

29 HAZİRAN'DA ZİYARET, 30 HAZİRAN'DA HÜKÜMET

Tarih 29 Haziran Pazar 1997. Bu tarihin önemi ne peki? Biliyorsunuz Doğan Grubu'nun yoğun gayretiyle ve askerin baskısıyla Sayın rahmetli Erbakan 18 Haziran'da görevi "Sayın Tansu Çiller'e verilmek üzere" iade ediyor. Koalisyon ortağına Başbakanlığı devretmiş oluyor.

HÜRRİYET HEMEN ROTAYI ÇİZİYOR: REFAHSIZ ARAYIŞ


Bir nöbet değişimi olarak. 19 Haziran gününün manşeti Hürriyet'in "REFAHSIZ ARAYIŞ" oluyor. Bir gün sonra. Yani rotayı çiziyor Hürriyet, ki bunu ben söylemiyorum, Sayın Aydın Doğan bir yabancı gazeteciye verdiği mülakatta 'Erbakan hükümetinin yıkılmasında benim medya grubumun çok büyük katkısı var' diyor.

DEMİREL ÇİLLER'E TERS KÖŞE YAPIYOR

Ondan sonra da Sayın Demirel ters köşe yaparak, görevi bekleyen Tansu Çiller'e değil Mesut Yılmaz'a veriyor. Yılmaz büyük bir hararetle hükümet kurma çalışmalarına başlıyor.

MESUT YILMAZ AYDIN DOĞAN'A 'GEÇMİŞ OLSUN' ZİYARETİNE GİDİYOR


Tam bu günlerde, Hürriyet'in önünde bir ses bombası patlıyor. Bunun üzerine Sayın Mesut Yılmaz 29 Haziran Pazar günü, o yoğun hükümet kurma çalışmaları esnasında Sayın Aydın Doğan'ın Çamlıca'daki evine geçmiş olsun ziyaretine gidiyor.

ZİYARET BASINA SIZIYOR

Bu program dahilinde yapılan bir ziyaret değil. Ama ziyareti bazı yayın kuruluşları öğreniyor.

Ziyareti haber alan basın mensupları 13:00-13:30 civarında oraya intikal ediyorlar. Tekrar altını çizmek istiyorum, ziyareti öğreniyorlar, bahsettiğimiz yer Çamlıca, ekiplerin bir kısmı Yenibosna'da, bir kısmı başka yerlerde. Oralardan kalkıp Çamlıca'ya gidiyorlar. Onlar intikal ettiğinde Sayın Yılmaz ne kadar zamandır oradaydı, bunu bilmiyoruz.

KORUMALAR GAZETECİLERİ UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR

Ama Sayın Yılmaz'ın oradan çıkışı çok çabuk olmuyor. Gazeteciler bayağı bir bekliyorlar. Korumalar müdahale ediyorlar, uzaklaştırmaya çalışıyorlar gazetecileri. Gazeteciler mülkiyet sınırının dışına çıkıp yine bekliyorlar, oradan ayrılmıyorlar. Bunun üzerine korumalar polisleri çağırıyorlar, polis onları uzaklaştırmaya çalışıyor. Tabi bu dediğim şey Doğan Yayın İlkeleri'nin hangi maddesinde var onu bilmiyorum.

MUHABİRLER MESUT YILMAZ'IN ÇIKIŞINI 5 SAATTEN FAZLA BEKLİYOR

Neticede, saat 18:30 civarında Sayın Mesut Yılmaz ve Aydın Doğan kapıda görünüyorlar. Sayın Yılmaz orada ne kadar kaldı bilmiyoruz ancak, giden muhabirlerin beklediği süre 5 saatten fazla. Saat 13:00'dan 18:30'a kadar bekliyorlar gazeteciler orada.

Hata yapmayayım diye, konunun şahitlerinden bu saatleri falan teyit ettim. Mesela giden muhabirin ismini de yazacağım gazetedeki yazımda. Ziyareti görüntüleyen televizyon kanalları akşam 19:00 ana haber bülteninde son haber olarak zor yetiştiriyorlar görüntüleri.

AYDIN DOĞAN DIŞARI ÇIKAR ÇIKMAZ GAZETECİYE SORUYOR: HANGİ KANALDANSIN?

Sayın Aydın Doğan ve Sayın Mesut Yılmaz dışarı çıkar çıkmaz gazetecileri karşısında görünce ilk tepkisi "hangi kanaldan geldiniz" sorusu oluyor.

ŞOK AYRINTI: ERTESİ GÜN HÜKÜMET AÇIKLANIYOR

Bir ayrıntı daha var. Bu bahsettiğimiz ziyaret 29 Haziran 1997'de gerçekleşiyor. Hükümet ise 30 Haziran 1997'de açıklanıyor.

MESUT YILMAZ KABİNE'Yİ AÇIKLAMADAN HÜRRİYET AÇIKLIYOR

Mesut Yılmaz'ın kabineyi açıkladığı gün yani 30 Haziran tarihinde Hürriyet ve o dönemde Doğan Grubu'na ait olan Milliyet kabineyi yayınlıyorlar. Hürriyet "HÜKÜMET TAMAM" manşetini atıyor. Haberin spotunda da şu açıklama var. Bunu da paylaşmamız lazım dürüstlük adına. Diyor ki; "Yılmaz hükümetin taslak listesini dün akşam Çankaya'ya çıkardı. Cumhurbaşkanı Demirel tüm isimleri onayladı. Yılmaz, Hürriyet'e 'hükümet tamam, listeyi yarın(bugün) açıklayacağım' dedi."

Hemen altında da "işte kabine" diyerek kabineyi isim isim açıklıyorlar.

İLGİNÇ DETAYLAR YARIN STAR GAZETESİ'NDEKİ KÖŞE YAZISINDA OLACAK

Nuh Albayrak konuyla ilgili daha ilginç bigileri yarın Star Gazetesi'ndeki yazısında paylaşacağını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesut Yılmaz'ın Aydın Doğan'ı ziyaret ettiği tarih ilginç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN