'Türk milleti vicdanen rahattır'

Giriş Tarihi: 24.4.2015 01:32
'Türk milleti vicdanen rahattır'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, "Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı tarihinde utanacağımız hiçbir nokta olmadığı konusunda bütün Türk milleti vicdanen rahattır" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, 1915 olayları ve Ermenistan'ın iddialarına ilişkin 13 dilde yayın yapan Euronews kanalında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, tarihçilere baskı yapan bir ülke olmadığına işaret eden Bozkır, ''Biz arşivlerimizi açtık. Kimseye de zorla, 'Gel bu arşive bak bir kanaat ver' demiyoruz. Bizim dediğimiz başka bir şey. Biz diyoruz ki Osmanlı arşivleri açık. Dünyanın herhangi bir ülkesinden isteyen bir akademisyen, Kanadalı olsun İsviçreli olsun Alman olsun Ermeni olsun Amerikalı olsun gelip bizim arşivlerimize bakabilirler. Bakın Boston'da çok önemli bir arşiv olduğu söylenir. Boston'daki bu arşivler hala açık değil. Ermenistan kendi arşivlerini açmış değil" diye konuştu.

Akademisyenlerin gidip Ermenistan'daki arşivleri inceleyemediğine dikkati çeken Bozkır, şöyle konuştu:

''Ermenistan Cumhurbaşkanı, Ermeni akademisyenlerin Osmanlı arşivlerini incelemesine izin vermiyor. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla biz diyoruz ki isteyen akademisyen gelsin ve bir tarihçiler komisyonu kuralım. Tarihçiler karar versin ve Türkiye Cumhuriyeti olarak biz bu kararı kabul edeceğimizi cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın bütün yetkililerimizin ağzından açıkladık. Ermenistan'la imzaladığımız bu protokollerin temel unsuru da bu tarihçiler komisyonuydu. Fakat tarihçiler komisyonunun hangi sonuca ulaşacağını Ermenistan ve Ermenistan diasporası biliyor. Bildiği için de sonradan vazgeçti.

Türkiye, Türk insanı ve Ermeni insanı arasında tarihte yaşanmış çok güzel anıları sadece bir yıl içine hapsetmek, 1915'e hapsetmek ve bir soykırım kelimesinin etrafında döndürmek yanlıştır. Bu bizim bir anlamda ortak hafızamızdır. Ama bu ortak hafızanın aynı zamanda adil hafıza olması lazım."

"Türkiye, Osmanlı arşivlerini açtı"

Türkiye'nin Osmanlı arşivlerini açtığını anımsatan Bozkır, ''Bu dün açılmamıştır. Rahmetli Özal döneminde başlayan bir süreçtir. 20 yıldan beri bütün arşivler açıktır. Ben 38,5 yıl Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yaptım. Osmanlı arşivleri olsun, bizim Paris, Londra, Berlin arşivlerimiz olsun, Dışişleri Bakanlığı arşivlerimiz olsun bunların ne kadar hassasiyetle incelendiğini ve sonuçlarını bilen birisiyim. Dolayısıyla biz herhangi bir soykırım talimatına veya bir soykırım niyetine hiçbir yerde rastlamış değiliz. Onun için buna karşı çıkıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı tarihinde utanılacak hiçbir nokta olmadığı konusunda bütün Türk milletinin vicdanen rahat olduğunu vurgulayan Bozkır, "Diyoruz ki tarihi olaylar siyasete alet edilmemeli. Siyasetçiler tarihi olaylarla ilgili karar veremezler'' ifadelerini kullandı.

Ermenistan'ın, Türkiye üzerindeki hiçbir mesnedi olmayan tamamen hayale dayalı toprak talebinden vazgeçmesi gerektiğini anlatan Bozkır, ''İkinci adım olarak da protokollerde imzasını koyduğu bu 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmek yerine onu bir tarihçiler komisyonuna havale edilmesini kabul etmelidir. Ermenistan'la bu protokollerin yürümesi ancak bu şekilde mümkün olabilecektir'' diye konuştu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türk milleti vicdanen rahattır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN