Bugün dünyanın gözü Çanakkale'de olacak!

Giriş Tarihi: 24.4.2015 09:29
Bugün dünyanın gözü Çanakkale'de olacak!

Tarihin akışını değiştiren Çanakkale Savaşları, yüzüncü yılında liderlerin katıldığı görkemli bir törenle anılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliği yaptığı törene 105 ülkeden devlet başkanı, başbakan, bakan ve büyükelçi düzeyinde büyük bir katılım gerçekleşecek. Birinci Dünya Savaşı'nda birbiriyle savaşan ülkelerin, günümüzdeki sıkı ve barışçıl ilişkilerinin vurgulanması yönüyle önem arz eden tören, devlet liderlerini ve savaşan halkların torunlarını biraraya getirecek.

ÇANAKKALE'DE HAYAT DURACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İngiltere Veliaht Prensi Charles'ın yanı sıra çok sayıda ülke liderinin katılacağı törenler sırasında Çanakkale'de hayat duracak. Yoğun güvenlik önlemleri kapsamında birçok yol trafiğe kapatılırken Çanakkale-Eceabat, Çanakkale-Kilitbahir hatlarında sefer yapılmayacak. Sadece Kepez İskelesi çalışacak.

ANZAK TORUNLARI

Dünyanın yakından takip ettiği Çanakkale'deki zirvede, barış ve kardeşlik vurgusu yapılacak. Uluslararası nitelik kazanan programa, Avustralya ve Yeni Zelandalı Anzakların torunları akın etti. Rusya ve Cezayir ise törenlere Meclis Başkanı düzeyinde Azerbaycan, Irak, İngiltere, İrlanda, Katar, KKTC, Nijer, Pakistan, Türkmenistan ve 10 ülke devlet başkanı düzeyinde katılımda bulunuyor.

PRENS CHARLES VE OĞLU

Törenlere İngiltere'den Prens Charles'ın katılacağı belirtilirken kendisine bir oğlunun da eşlik edeceği öğrenildi. ABD'nin büyükelçi seviyesinde temsil edildiği törene, Vatikan ise olumsuz cevap verdi. Ermenistan ise zirveye katılım teklifini geri çevirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün dünyanın gözü Çanakkale'de olacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN