Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'daki Türkler sandık başında

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, vatandaşların 3 gündür oylarını kullandığını ve bugünkü katılımın önceki iki güne göre çok daha fazla olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 10.5.2015 22:39
Avrupa'daki Türkler sandık başında
Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, genel seçim için 13 kentteki başkonsoloslukların görev alanlarında oylarını kullanmaya devam ediyor. Oy verme işleminin 3. gününde sadece Frankfurt'ta yaklaşık 3 bin seçmenin oy kullandığı öğrenildi.

Sabahın erken saatlerinde Frankfurt Başkonsolosluğuna gelen vatandaşlar, bahçede kurulan çadırdaki kayıt işleminin ardından oylarını kullandı.

Başkonsolos Ekici, Frankfurt bölgesinde 8 sandık ve yaklaşık 140 bin seçmen bulunduğunu belirterek "3 gündür vatandaşlarımız oylarını kullanıyor. Bugün önceki iki güne göre çok daha fazla katılım var. Bu bizi sevindiriyor. Ümit ediyorum önümüzdeki günlerde, haftalarda katılım daha da artar. Biz buradan tüm seçmenlerimizi oylarını kullanmaya, görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz" ifadesini kullandı.

Oy verme işlemleri esnasında şimdiye kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını anlatan Ekici, "Yalnız bazı seçmenlerimiz başka yerlerde kayıtlı olduklarını sandık başında öğreniyorlar. Tabii çok daha önce Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesine bakıp kontrol etmeleri gerekirdi" diye konuştu.

Ekici, seçim alanında tüm partilerden müşahit ve komisyon üyelerinin işbirliği içinde görevlerini yerine getirdiklerini ve seçim bitene kadar dostluk ortamının devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

"SEÇİM ALANINDAKİ ATMOSFER ÇOK GÜZEL"

Türkiye'nin Frankfurt Konsolosu Özkan Durmaz da seçimlerin 24 günlük uzun bir maraton olduğunu ve zaman içinde seçimlere katılımın artmasını düşündüklerini söyledi.

Vatandaşların oy verme işlemini son haftalara bırakmaması gerektiğine işaret eden Durmaz, vatandaşların oylarını mümkün olduğunca hafta içi günlerde kullanmaya çalışmalarını arzuladıklarını belirtti.

Seçim alanındaki atmosferin olumlu olduğunu aktaran Durmaz, "Halihazırdaki seçim alanındaki atmosfer çok güzel, şu anda bir şenlik havasında geçiyor. Partililer arasında güzel bir diyalog, yardımlaşma ve anlayış ortamı var. Herhangi olumsuz bir durum yaşamadık. Vatandaşlarımıza elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'daki Türkler sandık başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN