Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türker'den Sisi'ye mektup

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi'ye bri mektup göndererek, eski cumhurbaşkanı Mursi ile diğer tutuklulara verilen idam cezasının uygulanmamasını istedi.

Giriş Tarihi: 22.5.2015 21:45
Türker'den Sisi'ye mektup
DSP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, DSP lideri Türker, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi'ye bir mektup gönderdi.

Türk ve Mısır halklarının derin köklere sahip samimi ilişkileri olduğunu vurgulayan Türker, "Her iki ülke sadece bölgeleri için değil tüm dünyanın barışı, güvenliği ve istikrarı için çok önemlidir. İstisnai kültürel mirasa sahip olup medeniyete katkıları takdir edilmektedir. Bu anlayışla eski Cumhurbaşkanı Mursi ve 105 tutukluya verilen ölüm cezası hakkındaki derin endişemi belirtmek isterim. Anlaşıldığı kadarıyla karar Müftü onayladıktan sonra mahkeme tarafından nihai karar 2 Haziranda verilecektir. Bu karar, uluslararası toplum tarafından siyasi amaçla ve Mısır'ın uluslararası yükümlülükleri ile bağdaşmadığı anlayışıyla karşılaşmaktadır. Bu vesileyle ülkemde yaşanan acı tecrübeyi dikkatinize getirmek istiyorum. Türk halkı ve demokrasisi hala siyasi amaçlı kararlar uygulamasından muzdariptir. Bunlar kolaylıkla tamir edilemeyecek psikolojik, toplumsal ve siyasi sorunlar yaratmıştır. Hiçbir ülke tarihinde ölüm cezaları karşılaşılan sorunları halletmemiş ve ülkenin geleceğine olumlu katkıda bulunmamıştır. Mısır'ın kararı da bir istisna oluşturmayacaktır. Mısırın iç işlerine müdahale etmek istememekteyiz. Mısır'ın hukuk sistemine saygımız vardır. Ancak, sizden şefkat göstererek eski Cumhurbaşkanı Mursi ve 105 tutuklunun, değişik karar çıkması umuduyla, yeniden yargılanmasını talep ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türker'den Sisi'ye mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN