Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Silahlar gelmeyince IŞİD ve PYD güçlendi'

Suriye Türkmen Cephesi eski Başkanı Hafez, MİT TIR'larının açığa çıkması yüzünden silah alamadıklarını, bunun için IŞİD ve PYD'nin güçlendiğini söyledi. Hafez, "Bayırbucak son kalemiz. Türkmenleri silahlandırmak şart" dedi

Giriş Tarihi: 17.6.2015
'Silahlar gelmeyince IŞİD ve PYD güçlendi'
Başbakan Ahmet Davutoğlu Suriye Türkmen Cephesi eski Başkanı Samir Hafez'in, yardım talebinde bulunduğunu bu talep üzerine Bayırbucak'a silah gönderdiklerini söylemişti. O isim yine silah istedi. KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara'nın yayınında soruları yanıtlayan Hafez, "Türkmenleri silahlandırmak şarttır" ifadesini kullandı. İşte Hafez'in dikkat çeken açıklamaları:
HER ŞEY BİTMİŞ DEĞİL: TIR olaylarından sonra azalan destek gerektiği kadar gelseydi, ne Kürtler ilerleyebilirdi ne de IŞİD, çünkü onları daha önce biz püskürttük. Her şey bitmiş değil, şimdiden sonra Bayırbucak'a çok önem vermek gerekiyor. Artık Batı'nın değil, Türkmen halkının dediğini dinlemek lazım. Acil olarak mazot lazım. Gıdadan daha fazla destek gerekiyor. Bize her şey lazım.
KÜRT DEVLETİ KURULUYOR: Türkmenlerin yaşadığı Tel Abyad ve diğer bölgelerde, Suriye hava kuvvetleri bombardıman yapıyor, IŞİD oradan çekiliyor, boşalan bölgeye PYD ve Kürt birlikleri yerleşiyor. Bu demek oluyor ki Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt bölgesi hazırlığı var. Bu sinsi oyunda istenilen Türkmenler'in Türkiye'ye geçmeleri. Türkmenler'in Suriye'den uzaklaştırılması için bu oyun oynanıyor. Bağımsız Kürt develeti için işaret verildi. IŞİD Kürtler'in önünden çekilecek, onlar da bu oyunun içinde.
SİLAH GELMEZ OLDU: TIR olayları nedeniyle bize silah gelmez oldu, adamakıllı kendimizi savunacak durumda değiliz, ya teslim olacağız ya göç edeceğiz. Bayırbucak'a gelirlerse sahil kesimi var böylelikle Kürtler denize de açılacak amaçları bu. PKK da bunun arkasında, hem Suriye hem de Türkiye için büyük tehlike.
TEK KALAN KALEMİZ BAYIRBUCAK: Silahlandırmak şarttır, tek kalan kalemiz Bayırbucak. Bu son kaledir, korumamız lazım. Bayırbucak Türkmenlerinin sayısı 375 bin civarında. Birçoğu ormanda çadırlarda yaşıyor. Bayırbucak da göç olursa tamamen elimizden gidecek. Kürtlerden önce IŞİD Bayırbucak'a gelebilir. Bundan korkuyoruz. Kürtlerden önce IŞİD'e karşı hücuma başlayan Türkmenlerdir.
GÜVENLİ BÖLGE: Cumhurbaşkanımız açık şekilde güvenli bölgenin olması gerektiğini söyledi. Güvenli bölge olduğu zaman bütün problemler çözülür. Bir an önce istediğimiz güvenli bölge gerçekleşmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Silahlar gelmeyince IŞİD ve PYD güçlendi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN