'Hizmetleriyle yad edilecek'

Süleyman Demirel'in vefatı nedeniyle devletin zirvesi, siyaset ve ekonomi dünyası taziye mesajları yayımladı. Erdoğan, "Kalkınma sürecinde katkıları bulunan Demirel, siyasi tarihimizin önemli isimleri arasındadır" dedi

Giriş Tarihi: 18.6.2015
'Hizmetleriyle yad edilecek'
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı derin bir üzüntüyle karşılanırken devletin zirvesi ve siyaset dünyası taziye mesajları yayımladı. Mesajlar şöyle:

CUMHURBAŞKANI TAYYİP ERDOĞAN:
Türk siyasi tarihinde derin izler bırakan, ülkemizin kalkınma sürecinde katkıları bulunan Süleyman Demirel, devlet ve siyaset adamı olarak siyasi tarihimizin önemli isimleri arasında yer almaktadır. Süleyman Demirel, üstlendiği görevler, gerçekleştirdiği hizmetler ve siyasetteki rolü ile aziz milletimiz tarafından gelecekte de yad edilecektir. Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Sayın Demirel'e rahmet diliyor; ailesine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı temenni ediyorum.

11. CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL:
Önemli bir siyaset ve devlet adamıydı. Yakın tarihimizin en önemli simalarından birisi ve en önemli olaylara şahit olmuş birisiydi. Demokrasinin gelişmesi için olağanüstü gayretleri oldu. Türkiye'nin kalkınması için de büyük eserler vermiştir. Allah rahmet eylesin. Cumhuriyet tarihinin en önemli siyasi figürlerinden birisi.

TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK:

Yakın siyasi tarihimizin tüm yönleriyle anlaşılabilmesi bakımından merhum Cumhurbaşkanımızın bu süreç içerisinde yaptıklarının, yapamadıklarının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Hepimizin bu hayattan alacağı dersler var, örnekler var. Önemli bir kayıp olduğundan hiç şüphe yok. Ben, bu vesileyle bir defa daha kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Sevdiği eşiyle buluşacak belki tek teselli yönü burası. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağ olsun.

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU:
Türkiye'de siyasetin toplumla bütünleşmesinde, özellikle 27 Mayıs darbesi sonrasında demokrasi üzerinde kara bulutlar dolaşırken, verdiği mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'de her zaman meşruiyetin ve demokrasinin yanında olmuştur. Siyasi tarihimiz açısından, ismi bu açıdan çok derin izler bırakarak siyasi tarihimize yazılmıştır. Vefatı nedeniyle bugünden itibaren 3 gün ulusal yas ilan ediyoruz.

CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU:
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatından derin üzüntü duydum. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Türk siyasi hayatımızın çok önemli ve değerli bir üyesini kaybettik. Türkiye siyasetinin 40 yılı aşkın bir dönemine damgasını vurmuş, kendine has üslubu, hoşgörüsü, azmi, demokrat kişiliği ile yeri doldurulamayacak bir devlet adamı idi. Ülkemizin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.


MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ: Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişme ve kalkınma mücadelesinde Sayın Demirel'in büyük hizmet ve katkıları olduğu kuşkusuzdur. Geride onca iz, eser ve hatıra bırakarak ebediyete intikal eden Sayın Demirel her zaman şükran ve saygıyla anılacak, yıllarca verdiği demokrasi mücadelesi gıpta ile hatırlanacaktır. Merhum Süleyman Demirel'e Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum.

ESKİ BAŞBAKAN TANSU ÇİLLER:
Kendini millete adamıştı. Ondan millete hizmeti öğrendim. Demokrasi yolunda önemli anılarımız oldu.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ:
Büyük üzüntü duydum. Kendisini rahmetle yad ediyorum. Yakınlarına, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

BAŞBAKAN YARDIMCISI YALÇIN AKDOĞAN:
Türk siyasetine damga vuran duayen devlet adamı 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in vefatı sebebiyle yakınlarına, milletimize başsağlığı dilerim.

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SÜLEYMAN SOYLU:
9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in vefatını teessürle öğrendim.

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ:
Siyasi tarihimizde önemli izler bırakmış, 9. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel'e Allah'tan rahmet dilerim.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU:
9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'e Rabbim rahmet eylesin.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İDRİS GÜLLÜCE:
Herkes geliyor geçiyor bu dünyadan. Önemli olan iyi bir iz bırakmak.

AB BAKANI VOLKAN BOZKIR:
Maiyetinde görev yapmış olmaktan onur duyduğum 9. Cumhurbaşkanımız Sn Süleyman Demirel'e Allah'tan rahmet diliyorum.

DSP GENEL BAŞKANI MASUM TÜRKER:
Türk demokrasisine büyük hizmette bulunan, ülke sanayisine ve yatırımlarına değer veren, Cumhuriyet'in kuruluş felsefesine bağlı kalan, devlet adamı kimliğiyle siyasette uzlaşmanın önemini ortaya koyan bir kişiydi.

ESKİ BAŞBAKANLARDAN MESUT YILMAZ:
Demokrasiden ve hukuktan hiçbir zaman sapmamış bir siyasetçiydi.

HDP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ PERVİN BULDAN:
Eşim faili meçhul bir cinayette öldürüldü. O dönem onlar açısından öldürülmesi gereken bir liste hazırlanmıştı ve bu listenin başında benim eşim vardı. Listeyi Demirel'in hazırladığı duyumunu almıştık. Bugün hesap vermediği için gerçekten üzgünüm. Bir dönemin karanlık insanıydı.

TÜSİAD:
Derin üzüntüsü içindeyiz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına büyük hizmetlerde bulunmuş, siyasi yaşama uzun dönemli damgasını vurmuş ve yapıcı, uzlaşmacı tutumuyla iz bırakmış büyük bir devlet adamını kaybettik.

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU:
Türk siyasetine damga vuran 9. Cumhurbaşkanımız Demirel vefat etti. Mekanı cennet olsun.

ABD: DOSTLUĞU 40 YIL DESTEKLEDİ

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ:
Bugün tüm Türkiye ile birlikte, ülkelerimiz arasındaki dostluğu yaklaşık 40 yıl boyunca desteklemiş olan Süleyman Demirel'in yasını tutuyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız merhumun sevenleri ve Türkiye halkıyladır.

İNGİLTERE'NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ RICHARD MOORE:
Bu sabah (dün), Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatını üzülerek öğrendim. Türk siyasetinin büyük isimlerinden biriydi. Huzur içinde yatsın. Ailesine başsağlığı dilerim.

'GÖREVDEYKEN İKİ DARBE GÖRDÜ'
Dünya basını 'Türk siyasetinin en önemli figürelerinden biri' olarak değerlendirdiği Süleyman Demirel'in vefatına geniş yer ayırdı. Demirel'in 7 kez başbakanlık yaptığını ve 7 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğünü vurgulayan dış basın, "Görev süresinde iki kez darbe olan Demirel öldü" başlıklarını attı.
AFP: Yarım yüzyıl boyunca Türkiye'nin politik yaşamında önemli bir yer tutan Demirel hayatını kaybetti.
AP: Demirel, Türkiye standartlarına göre genç bir yaş olan 40'ında, yeni kurulan Adalet Partisi'nin lideri olarak sürpriz bir başlangıç yaptı.
Reuters: İki kez askeri darbeyle koltuğundan olan Türkiye'nin eski başbakanı ve cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hayatını kaybetti.
Guardian: Isparta'da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Demirel, inşaat mühendisliği okumuştu.
Deutsche Welle: 1980 darbesinden sonra, hakkında siyaset yasağı getirilen Demirel 1987'de siyasete dönmüş, 1991'de tekrar başbakan olmuştu.
Le Monde: Türk siyasi yaşamının devi, 90 yaşında solunum rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti.
New York Times: Türkiye'de 7 defa başbakanlık yapmış olan ve Türkiye'nin, ekonomik yokluk ve askeri yönetimle mücadele ettiği yıllarda etkin rol oynayan Süleyman Demirel hayatını kaybetti.

'İLKELERDE UZLAŞIRSAK HER PARTİYLE KOALİSYON KURARIZ'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, koalisyon formülleri ile ilgili görüş alışverişini dün de belediye başkanları ile sürdürdü. Parti genel merkezindeki toplantıda Kılıçdaroğlu, koalisyonu yüzde 60'lık muhalefet bloğunun oluşturması görüşünü yineledi,"Koalisyonun hangi partilerle yapılacağı değil, hangi ilkelerle yapılacağı önemli. İlkelerde uzlaşırsak, her partiyle koalisyon kurabiliriz" mesajı verdi. Belediye başkanlarının büyük bölümü de CHP'nin yeni hükümette yer alması gerektiğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hizmetleriyle yad edilecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN