Türkiye'nin en iyi haber sitesi

A Haber'e rekor ceza

3 yeni ceza ile birlikte toplam 19 ceza verildi.

Giriş Tarihi: 19.6.2015 15:45 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 16:14
A Haber'e rekor ceza
Türkiye'nin en genç haber kanalı A Haber'e seçim döneminde yayınları nedeniyle verilen ceza sayısı 19'ya yükseldi.

Habercilikte devrim yaratan yayınları ve programları ile 7'den 70'e herkesin beğenisini kazanan A Haber, geçen seçim döneminde olduğu gibi yine cezaların hedefi oldu. Yeni verilen 3 ceza ile A Haber'e toplam verilen ceza sayısı 19'a ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında A Haber yaptığı yayınlar gerekçesiyle durdurma ve kınama cezaları almış bu sayı 45'e ulaşmıştı.

MELİH GÖKÇEK: "RTÜK TARAFLI DAVRANIYOR"

A Haber'e telefon bağlantısı yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek cezaların mantıksız olduğunu söyledi;

"A Haber'e verilen cezanın mantığını anlamak mümkün değil"

Bir kere ben diğer TV'lerle mukayese etmiş olduğum zaman bu cezanın son derece saçma olduğunu görüyorum. Özellikle malum medya diye değerlendirdiğimiz medya en güzel şekilde diğer siyasal partilerin AK Parti haricindeki partilerin propagandasını yaptı onlara herhangi bir ceza yok.
Ama kalkıp bunun karşılığında özellikle A Haber'e verilen cezanın mantığını anlamak mümkün değil. Halk TV sabah başlıyor akşama kadar CHP'yi anlatıyor. HDP'ye her türlü teşneği kuruyor bunlar kenarda dururken A Haber'e yapılmış olan bu cezalandırma hiç doğru olan bir karar değil.

"Yeni bir kanun düzenleme gerekli"

Parlamento kurulur kurulmaz diğer siyasal partiler ne diyecek bilmem ama yeni bir kanun düzenleme ile bu televizyonların böyle yayınlarına karışmamak lazım. Taraf olmayacaksın neye taraf olmayacaksın? Milletin bir tarafına taraf oluyorsun bir kanaatini beyan ediyorsun. Bundan daha doğal bir şey olmaz. Ayrıca ben başka televizyonlardan biliyorum sizde de mutlaka böyle. Davet ediliyor Kılıçdaroğlu'nu davet ediyorsun gelmiyor. Selahattin Demirtaş'ı davet ediyorsun gelmiyor. E şimdi onlar gelmeyince senin suçun ne sen televizyon olarak son derece objektif yayın yapıyorsun. "Efendim ben sizin televizyona gelirsem siz bazı sorduğunuz suallerle beni kamuoyunda beni küçük düşürürsünüz" e gelmeyince burada nasıl taraf olacak? Sözün dengesi nasıl temin edilecek böyle bir mantık var mı?

Davete icabet edilmiyor!

Ben birçok televizyonda siz de dahil olmak üzere yayına çıktım. Benim isimlerini zikrettiğim kişilere örneğin Deşifre programında somut olarak söyleyeyim Mehmet Ali bey bakın Melih Bey bunları söyledi. Ekranlarımız size açık buyrun gelin gelen yok. Buna karşılık size belli bir takım konularda belli kişilerin devamlı konuşmasına müsaade etmem bu böyle olmaz.

"Bu tip cezaların YSK tarafından verilmesini engellemek lazım"

Mitinglerde denge diyorsanız yani bir tarafta 7,8,9 bin oy alan siyasal kaç tane parti var o partilerle yüzde 41 oy alan partiyi aynı kefeye mi koyacaksınız bunun mantığı var mı? Bunlar mantıklı işler değil. Acilen ve derhal bu konuda yeni bir kanun düzenlemesi yapılarak bu tip cezaların YSK tarafından verilmesini engellemek lazım. Yapılması gereken bu.

Soru: A Haber'e yönelik bir ceza tutumu diğer kanallardan farklı bunu nasıl yorumlamamız gerekir?

Doğrudan doğruya biraz ideolojik oluyor. RTÜK'teki kişiler bunu tespit ediyor RTÜK rapor yazıyor gelen rapora göre YSK bu kararı veriyor. Esas kararı veren RTÜK, RTÜK'te bu konuda maalesef taraflı davranıyor. Ben o konuda aynen sizin söylediklerinize katılıyorum. RTÜK bu manada kasıtlı davranıyor.

Kaynak: sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
A Haber'e rekor ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN