Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir utanç son buldu: Meclis tarihine geçtiler!

AK Parti'nin Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, başörtüsü ile Meclis Genel Kurulu'nda yemin ederek Türkiye tarihinde bir ilke imza attı. Sandıktan çıkan sonuçlara göre bu dönemde Meclis’te başörtülü 21 vekil görev alacak. Milletvekilleri arasında 28 Şubat mağdurları da bulunuyor.

Giriş Tarihi: 23.6.2015 19:41 Güncelleme Tarihi: 23.6.2015 19:47
Bir utanç son buldu: Meclis tarihine geçtiler!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tarihinde bir ilk yaşandı. Meclis'in 25. dönem milletvekillerinin yemin töreninde ilk kez bir başörtülü vekil yemin etti.


AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, TBMM'de yemin eden ilk başörtülü vekil oldu.

Yemin törenini anlamlı kılan bir nokta da 21 başörtülü milletvekilinin bugün Meclis kürsüsünde yemin edecek olması.

Türkiye'nin yakın siyasi tarihine damgasını vuran toplumsal bir kırılmaya neden olan Merve Kavakçı olayından 16 yıl sonra aynı kürsüde 21 başörtülü milletvekili yemin edecek. Fazilet Partisi'nden 1999 seçimlerinde milletvekili seçilen Merve Kavakçı milletvekilliği yeminini edemeden Meclis'ten çıkarılmıştı. Başörtüsüyle milletvekili seçilen MHP'den Nesrin Ünal ise başörtüsünü çıkararak yemin etmeyi tercih etmişti.

TBMM'de 16 yıl sonra 21 milletvekili başörtüleriyle yemin edecek. Meclis'te AK Parti'den 18, HDP'den de başörtülü 3 milletvekili var. Milletvekili seçilen isimler arasında 28 Şubat mağdurlarından Leyla Şahin Usta, Fatma Benli, Merve Kavakçı'nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan ve Hüda Kaya da bulunuyor.

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir utanç son buldu: Meclis tarihine geçtiler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN