Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz tezgâhtardan Yunanistan'ı kurtarmak için bağış kampanyası

Bir ayakkabıcıda çalışma yapan Feeney, Yunanistan'ın borçlarını ödeyebilmesi için kampanya başlattı. Feeney "Herkes 3 euro verse ülke düzlüğe çıkar" dedi. Şu ana kadar 48 bin kişi, 830 bin euro bağışladı

İngiliz tezgâhtardan Yunanistan'ı kurtarmak için bağış kampanyası
Başbakan Aleksis Çipras ve Avrupalı liderler, Yunanistan'ın borç batağından nasıl çıkacağı konusunda anlaşamayınca Londra'da bir ayakkabı mağazasında tezgahtarlık yapan 29 yaşındaki Thom Feeney kolları sıvadı. İnternet üzerinden bir yardım kampanyası başlatan Feeney, "Avrupa Birliği 503 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Hepimiz 3 euro versek, acil ödenmesi gereken 1.6 milyar euroya ulaşabiliriz. Böylelikle Yunanistan düze çıkabilir" çağrısında bulundu. Proje bir anda sosyal medyayı sardı; 3 günde "Greek Bailout Fund" (Yunanistan'ı Kurtarma Fonu) sitesine 54 binden fazla kişi bağışta bulundu. Toplanan para 922 bin euroyu geçti. Feeney "Aslında Avrupalılar oldukça cömerttir, belki (İngiltere Başbakanı) David Cameron ve (Almanya Başbakanı) Angela Merkel hariç. Hepimiz 3 euro versek gerekli miktara ulaşabiliyoruz" dedi.

BAĞIŞÇILARA HEDİYE VAR

Proje, bağışçılara hediyeler de sunuyor. 3 euro bağışta bulunanlara Çipras'lı kartpostal, 6 euro verenlere Yunanistan'ın Feta peyniri ve zeytiniyle yapılmış bir salata, 10 euroluk bağışçılara Yunanların alkollü içeceği uzo, 25 euro verenlere Yunan şarabı, 160 euro ve üstü bağışta bulunanlaraysa Yunanistan'ın meşhur yiyeceklerinden oluşan sepet, 5 bin euro verenlere de iki kişilik Yunanistan tatili verilecek. 1 milyon euro bağışlayanlar için ise "Bu süper-zengin ve altın kalpli kişiler hediye alamayacak. Fakat Avrupa halklarının, bilhassa Yunanlıların minnettarlığını kazanacak" denildi.

HEDEFE ULAŞAMAZSA İADE

Feeney, kendisine yöneltilen başlıca soruları da internet üzerinden cevapladı. "Bankalar, şirketler veya hükümetler Yunanistan'a yardım etmiyorsa, biz ederiz. Eğer hedefe ulaşamazsak, Avrupa halkının Yunanistan'ın yanında olduğu mesajını göndermiş oluruz. Böyle bir mesaj göndermek bile başlıbaşına muhteşem bir iş" diyen Feeney, "Kampanyamız siyasetle alakalı değil, Yunan halkına yardım etmekle alakalı" dedi. Vaat ettikleri hediylerin hiçbirinin sembolik olmadığını söyleyen Feeney, "Eğer 7 gün içinde 1.6 milyar euro toplayamazsak, paraları bağışçılara geri ödeyeceğiz" dedi. Geri kalan günler içinde 1.6 milyar toplandığı taktirdeyse para Yunan hükümetine, verilecek. Yunanistan'ın toplam borcunun 322 milyar euroyu bulduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz tezgâhtardan Yunanistan'ı kurtarmak için bağış kampanyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN