Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MHP'de Türkeş şoku

Giriş Tarihi: 27.8.2015
MHP'de Türkeş şoku

'in kabineye girmeyi kabul etmesi MHP'de deprem etkisi yarattı. Parti yönetimi Türkeş'i kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk etti

'in, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun teklifini kabul etmesi MHP Genel Merkezi'nde deprem etkisi yarattı. Türkeş'in kararını açıklamasının ardından parti yetkilileri uzun bir süre Türkeş'e ulaşmaya çalıştı ancak başaramadı. Birçok parti yetkilisi gelişmeleri medyadan öğrendi. Türkeş, Genel Merkez'e bilgi vermezken, görevi Başbakanlığa gönderdiği yazılı mektupla kabul etti.

NEDEN KABUL ETTİ?

Gelişmenin hemen ardından, MHP Genel Merkezi'nde Türkeş'in kabinede görev almayı neden kabul ettiği sorusunun yanıtı aranmaya başlandı. Türkeş'in daha önce de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptığı iddia edilmiş ancak kendisi yakın zamanda böyle bir görüşme yapılmadığını ifade etmişti. Bahçeli ise "o vekili tespit ederse ihraç edeceğini" dile getirmişti.

DİSİPLİNE SEVK EDİLDİ

Türkeş'in bakanlık teklifini kabul etmesine MHP yönetiminden ilk tepki, Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya'dan geldi. Karakaya, "Sayın Türkeş'in PKK'nın uzantısı olan bir siyasi partinin bakanları ile aynı kabinede görev yapabileceğini düşünmüyorum" dedi. Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın ise "Gereğini yapar, istifasını verir. Yoksa biz gereğini yaparız" dedikten sonra, Türkeş'in tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise twitter hesabından yaptığı açıklamada, isim vermeden Türkeş'i eleştirdi. Bahçeli, "Mirasyediler vatan sevgisini idrak edemez. Tarih, ihanetle sadakatı tasnif eder. Değerlerini menfaate tahvil etmiş olanlar için vatan boş bir hayaldir" dedi.

DÖNÜNCE KONUŞALIM
Başbakan Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul eden MHP Genel Başkan yardımcısı Tuğrul Türkeş'e verdiği karar sonrasında uzun süre ulaşılamadı. Türkeş'in kendisine telefonla ulaşan kişilere"şehir dışında İstanbul'dayım. Dönünce konuşalım" dediği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'de Türkeş şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN