Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de her üç kişiden biri davalı

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Türkiye'de her üç kişiden biri davalı

Adli yıl açılışında yargıdaki iş yüküne dikkat çekecek olan Cirit: İlk derece mahkemelerinde 13 milyon dava dosyası var. Ülkedeki her üç kişiden biri diğeri ile veya devletle davalı

Yargıtay Başkanı Rüştü Cirit, adli yılın başlaması dolayısıyla "adalet manifestosu" içerikli bir konuşma hazırladı. Devletin zirvesinin de katılımı beklenen toplantıda ana başlıklar "adalet, insan hakları, farklılıklar zenginliktir ve yargının iş yükü" olarak belirlendi. Davetli olduğu halde Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun adli yıl açılışına katılımının beklenmediği, bir grup baronun alternatif toplantı düzenleyeceği öğrenildi.

ADALET MANİFESTOSU
Yargıtay Başkanı Cirit, "devletle millet arasındaki manevi bağ" olarak tanımladığı adalet kavramını, Türk devlet sistemindeki yeri ve tarihi önemi ile anlatacak. Konuşma, Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig, Nizamülmülk'ün Siyasetname ve Fatih Sultan Mehmet'in Kanunnamesi'nden alıntılarla zenginleştirildi. Kutadgu Bilig'den, "Halkı ve devleti yönetmenin tek amacı adalet olmalıdır" mesajı, Fatih'in "Aklı öldürürsen ahlak da ölür. Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür. Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün devlet de ölür" sözü dikkat çekici cümleler arasında yer alacak. Cirit, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile ilgili konuları da ön planda tutacak. "Cemaat ve cemiyet çıkarını öne çıkaranlarla mücadele etmek zorundayız", "Yargı sadece siyasete değil her türlü egemene karşı bağımsız ve tarafsız olmalı" cümleleri adli yıl açılışında gündeme gelecek. Yargının saygınlığı, hakkında soruşturma ve yargılama süren hakim ve savcılara ilişkin kamuoyu algısı, yargıya güvenin artırılması da Yargıtay Başkanı'nın üzerinde duracağı konular olacak. Yargıdaki ağır iş yüküne de işaret etmesi beklenen Cirit, şu tespiti paylaşacak: "İlk derece mahkemelerinde 13 milyon dava dosyası var. İdari Yargı ve Anayasa Mahkemesi'ndeki bireysel başvurular da dikkate alındığında her üç kişiden biri diğeri ile veya devletle davalı. Ağır işi yükü azaltılmalı. İhtilafların yargı dışında çözümü teşvik edilmeli. Uzlaşma, arabuluculuk, tahkim gibi mekanizmalar var ama ölü doğuyor. Dosyaların en az yarısının yargı dışında çözümü hem cazip hem de mecburi hale getirilmeli. Bugünkü tablo sürdürülebilir değil."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de her üç kişiden biri davalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN