Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sığınmacı krizinde başarısız olduk

Giriş Tarihi: 10.9.2015
Sığınmacı krizinde başarısız olduk

AB Komisyonu Başkanı Junckler sığınmacı kriziyle ilgili "Türkiye'yi, Ürdün'ü ve Lübnan'ı yaptıkları için alkışlamak gerekiyor. Sığınmacı politikalarımızda daha Avrupalı, mülteci politikalarımızda daha birlik olmalıyız. Sığınmacılardan korkmamalıyız " dedi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Avrupa Parlamentosu'nda "Birliğin Durumu" konuşması yaptı. Avrupa'nın sığınmacı krizini iyi yönetemediğini ve harekete geçmekte geç kaldığını söyleyen Juncker, "AB ülkelerinin birbirini suçlamayı bir tarafa bırakması gerekiyor. AB'de Avrupa ruhu, birlik ve beraberlik algısı eksik" dedi.

'KORKMAMALIYIZ'
AB ülkelerine toplam 160 bin sığınmacının kabul edilmesi konusunda önümüzdeki hafta karar verilmesi gerektiğini kaydeden Juncker, sığınmacılardan korkulmaması, gururduymaları gerektiğini belirtti. Avrupa'nın krizde başarısız olurken bazı ülkelerin de takdir edilesi bir çaba gösterdiğine işaret eden Juncker, "Türkiye'yi, Ürdün'ü ve Lübnan'ı Suriyeli sığınmacılar konusunda yaptıkları için alkışlamak gerek. Sığınmacı politikalarımızda daha Avrupalı, mülteci politikalarımızda daha birlik olmamız gerekli" diye konuştu. Avrupa'daki sığınmacı politikaları konusunda da bir takım değişikliklere gidilmesi gerektiğini vurgulayan Juncker, "Gerçekten sığınmacıların tren istasyonlarında, çadırlarda mı uyumasını istiyoruz? Kesinlikle sığınmacıların çalışmasından yanayım. AB ülkeleri, kabul ettiği sığınmacılara, sığınma süreçleri tamamlanana kadar çalışma hakkı tanıyabilir. Yaşlı nüfus problemi sığınmacılar sayesinde aşılabilir. Hem ekonomiye hem topluma katkı sağlayabilirler" ifadelerini kullandı. Konuşmasında Avrupa'nın DAEŞ'le mücadele ederken bir noktayı kaçırdığına vurgu yapan Juncker, "DAEŞ'le savaşıyorsak neden DAEŞ'ten kaçanlara kapılarımızı açmıyoruz?" sorusunu yöneltti. 160 bin sığınmacının AB ülkeleri arasında eşit dağıtılması gerektiğini kaydeden Juncker, Afrika'daki devletlere sığınmacı sorunlarıyla mücadelesi için 1.8 milyar euroluk fon ayrıldığını belirtti.

'TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELİYİZ'
Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Federal Meclis'te yaptığı konuşmada sığınmacılar konusunda Türkiye ile görüşmelerin yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi. Merkel, sığınmacı konusunda başarısız olunulduğu takdirde birleşik Avrupa'nın kuruluş etkisinin kaybolacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sığınmacı krizinde başarısız olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN