Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çözüm süreci boşa gitti algısı yanlıştır'

Maliye Bakanı Şimşek, çözüm sürecinin boşa gittiğine yönelik ortaya çıkan algının yanlış olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 13.9.2015 13:11
'Çözüm süreci boşa gitti algısı yanlıştır'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal 7'de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti'nin 7 Haziran'da seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkamamasıyla terör olaylarının artmasının ilişkilendirildiğine yönelik algının sorulması üzerine Şimşek, bu suçlamanın siyasi propaganda olduğunu ve hiçbir doğruluk payının olmadığını söyledi.

Şimşek, iktidarları süresinde Kürt kökenli vatandaşların, hiçbir dönemde olmadığı kadar demokrasi, özgürlükler anlamında kazanımlar elde ettiğini vurguladı.

Şimşek, Türkiye'nin Irak ve Suriye gibi bir yapısı olmadığını belirleterek, şöyle devam etti:

"Rasyonel bir Kürt, pragmatik olarak olaya baktığında demokratik müreffeh bir Türkiye'de olmak Kürtlerin lehinedir. Çözüm süreci boşa gitti algısı yanlış bir algı. Bölge vatandaşlarımız, bu başkaldırıya destek vermiyorsa bütün baskılara, zulme rağmen bu konuda tavır koyuyorsa bu, vatandaşın süreci anladığını ve takdir ettiğini gösteriyor. Türkiye'nin gerçekten bu konuda samimi bir şekilde hak ve özgürlükler noktasında ilerlediğini gelecek vadettiğini gösteriyor. Bu Türkiye'nin önemli bir kazanımıdır."

"Türkiye'nin siyasi istikrara ihtiyacı var"


Türkiye'nin siyasi belirsizlik içeren bir dönemde bulunduğuna dikkati çeken Şimşek, "AK Parti hükümetlerince yapısal reformlar yapılmayıp Türkiye'nin temelleri güçlendirilmeseydi bugün çok ciddi birtakım sorunlarla karşı karşıya kalabilirdik. Bütün bu kazanımlara rağmen Türkiye'nin içinden geçtiği süreç sıkıntılı bir süreç. Büyüme, potansiyelin altında, enflasyonda yukarı yönlü bir trend var ve maalesef kur anlamında çok ciddi bir lirada değer kaybı var. Bunda siyasi risk priminin payı çok büyüktür" şeklinde konuştu.

Şimşek, Türkiye'nin bir an önce siyasi istikrara kavuşmaya ve reformların tekrar başlamasına ihtiyacı olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çözüm süreci boşa gitti algısı yanlıştır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN