Türkiye'nin en iyi haber sitesi

28 Şubat soruşturması Doğan ve POAŞ'a uzandı

POAŞ ihalesi ve Dışbank'ın satış sürecini mercek altına alan savcılık, Aydın Doğan'ın "Refahyol'u ben yıktım" dediği iddiasını da tanıklara soracak

Giriş Tarihi: 9.10.2015
28 Şubat soruşturması Doğan ve POAŞ'a uzandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Şubat'ın sivil ayağına ilişkin soruşturma kapsamında çeşitli kurum ve kuruluşlardan POAŞ'ın özelleştirilme sürecine ilişkin bilgi ve belge istedi. Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda "POAŞ'ın özelleştirme ihalesinde Doğan Holding ve İş Bankası konsorsiyumuna ihale edildiği tarih ile bu tarihlerden sonraki zamanlarda Doğan Medya Grubu'na ait gazete ve televizyonlarda İş Bankası yöneticileri aleyhine yayın yapılıp yapılmadığının belirlenmesi" talep edildi. TOBB'a gönderilen yazıda, Aydın Doğan ile bir dönem aynı holdingde yöneticilik yapan Mehmet Ali Yalçındağ, işadamları Erol Aksoy ve Dinç Bilgin, eski Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, eski DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, eski TİSK Başkanı Refik Baydur, eski TOBB Başkanı Fuat Miras ile eski TESK Başkanı Derviş Günday'ın "1996-1999 arasında sahibi olduğu veya üyesi bulunduğu" şirketler soruldu.

REFAHYOL'U BEN YIKTIM

Başsavcılığın tanık olarak dinlediği işadamı Hayyam Garipoğlu da POAŞ'ın satışı ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Garipoğlu, 1998'de girdiği POAŞ ihalesini 1 milyar 160 milyon dolar teklif vererek kazanmasına rağmen, ihalenin kendisine verilmediğini iddia etti. Bunun üzerine İş Bankası'na gönderilen yazıda da "Doğan Holding ile ortak girilen POAŞ ihalesinde Doğan Holding'e döviz veya TL cinsinden kredi kullandırılıp kullandırılmadığı, kullandırılmışsa faiz oranının bildirilmesi" istendi. Ayrıca, İş Bankası'nın iştiraki Dışbank'ın, Doğan Holding'e satış sürecinin detaylarına dair bilgi talep edildi. Başsavcılık, Yeni Şafak gazetesi sahibi Ahmet Albayrak ile Nuri Albayrak'ın da Aydın Doğan'ın kendilerine "Refahyol Hükümeti'ni ben yıktım" diye beyanda bulunup bulunmadığı konusunda tanık olarak dinlenmelerini istedi.

DOĞAN GRUBUNA 28 ŞUBAT MERCEĞİ

AYDIN DOĞAN HESAP VERECEK!

REFAH-YOL HÜKÜMETİNİ AYDIN DOĞAN DEVİRDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat soruşturması Doğan ve POAŞ'a uzandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN