Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtulmuş'tan 'nın düşürdüğü insansız hava aracıyla ilgili açıklama

, Türk hava saha içinde henüz milliyeti belirlenemeyen bir hava aracının düşürüldüğünü açıkladı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, hava sahası ihlali nedeniyle düşürülen insansız hava aracıyla ilgili, “Milliyeti bilinmeyen bir hava aracı kurallar gereği düşürüldü. TSK mesele aydınlandıkça gerekli açıklamayı yapacak” dedi.

Giriş Tarihi: 16.10.2015 15:33 Güncelleme Tarihi: 16.10.2015 17:11
Kurtulmuş'tan TSK'nın düşürdüğü insansız hava aracıyla ilgili açıklama
, Türk hava saha içinde henüz milliyeti belirlenemeyen bir hava aracının düşürüldüğünü açıkladı.

İŞTE TSK'NIN AÇIKLAMSI

Genelkurmay Başkanlığından, bugün Suriye sınırında Türkiye hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracının tespit edildiği, üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden Türk uçakları tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürüldüğü bildirildi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Küçük Mecidiye Camii'nin yeniden ibadete açılma merasimine katıldı. Numan Kurtulmuş burada gündeme dair açıklamalarda bulundu.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Numan Kurtulmuş, TSK'nın Suriye sınırında milliyeti belirsiz bir hava aracının düşürüldüğü yönünde yaptığı açıklamayla ilgili, "Şuandaki bilgimiz kamuoyuyla paylaşıldığı kadardır. Kurallar ihlal edilince bunlar önce uyarılır, uyarılara uyulmadığı ve Türkiye sahası terk edilmediği takdirde Angajman kurallarının gereği yerine getirilir. Milliyeti bilinmeyen bir hava aracı kurallar gereği düşürüldü. TSK mesele aydınlandıkça gerekli açıklamayı yapacak. Kurallara uyulmazsa herhangi bir hava aracı düşürülür" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI: SINIRIN 3 KM İÇİNDE VURULDU

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Türk hava sahasına giren milliyeti belirsiz hava aracının düşürülmesi ile ilgili olarak, "Sınırın 3 kilometre içinde vuruldu. İHA'nın kime ait olduğunu tespit etmedik ama sınırın içinde düştüğü için üzerinde çalışılıyor. Kimliği belli olunca açıklayacağız." dedi.

RUSLAR BİRKAÇ KEZ ÖZÜR DİLEDİ

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu Rus larının Türk hava sahasını ihlal etmesi konusunda, "Ruslar birkaç kez özür dilediler, istemeden olduğunu söylediler. Bir daha olmaması için tedbirler aldıklarını söylediler. Bir çalışma grubu kurulmadı aramızda." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş'tan TSK'nın düşürdüğü insansız hava aracıyla ilgili açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN