Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kıbrıs yeniden yeşil ada olacak'

Giriş Tarihi: 18.10.2015
'Kıbrıs yeniden yeşil ada olacak'
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dün tarihi bir gün yaşadı. Ada'nın kurak toprakları ve aşırı kullanım nedeniyle her yıl azalan su sorunu artık bitiyor. Mersin'deki Alaköprü Barajı'nda tutulan Anamur Dragon Çayı'nın suyu Kalyon İnşaat ve Malezyalı Sigur Ros firmasının üstlendiği projeyle denizaltından Ada'daki Geçitköy Barajı'na aktarılmasıyla birlikte Kıbrıs nefes aldı.

'İÇECEK SU BULAMIYORDUK'
Törene katılan KKTC vatandaşları, Kıbrıs'ın su sorununu çözecek projenin Ada'nın ekonomisi için de çok olumlu olacağını belirtti. "Kuzey Kıbrıs uzun zamandır su sorunuyla uğraşıyor. Evlerimizde içecek su bulmakta zorluk çekiyorduk. Bu projeyle hem evlerimizde içebileceğimiz suya kavuşacağız hem de Ada'nın ekonomisi canlanacak. Tarım arazileri sulanacak. Bu proje sayesinde Ada tekrar yeşile kavuşacak" diyor.

'50 YILIMIZI KURTARDIK'
Evlerinde deniz suyunu kullandıklarını anlatan Kuzey Kıbrıslılar, şöyle konuşuyor: "Bu bizim için sadece bir su değil. Deniz suyundan dişimizi fırçalıyoruz. Mutfakta kullandığımız su da oradan geliyor. Ada'da su kaynağı yok. Mevcut barajlarda da su bulunmuyor. Buharlaşmadan dolayı da su kaynaklarımız iyice azaldı. Bu projeyle 50 yılımızı kurtardık. Artık daha güçlü bir Kıbrıs olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kıbrıs yeniden yeşil ada olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN