Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti YSK'ya başvurdu

Giriş Tarihi: 19.10.2015 15:19
AK Parti YSK'ya başvurdu

AK Parti, 1 Kasım'daki seçim için oy kullanacak yurtdışındaki seçmenlerin konsolosluklarda saatlerce sırada beklemesinin önlenmesi için YSK'ya başvurdu.

AK Parti, 1 Kasım Milletvekili genel seçimleri için oy kullanmak isteyen yurt dışındaki vatandaşların, konsolosluklarda, saatlerce sırada beklemek zorunda kalması üzerine harekete geçerek, bu yoğunluğu azaltacak tedbir alınması yönünde YSK'dan yazılı talepte bulundu.

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Yıldız Seferinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hafta sonu yurt dışında oy kullanmak isteyen vatandaşların konsolosluklarda uzun kuyruklar oluşturduğunu belirterek, oy kullanma işlemlerinin çok yavaş ilerlediğini bildirdi.

Seferinoğlu, 7 Haziran seçimleri sürecinde, yurt dışında oy kullanma işlemleri için 4 hafta sonu, 1 Kasım seçimlerinde ise 3 hafta sonu bulunduğunu anımsatarak, "Bu ayın 25'inde oy verme işlemi bitecek, yani haftaya pazar günü son. Dolayısıyla 7 Haziran ile kıyasladığımızda şöyle bir tabloyla karşı karşıyayız; dün akşam itibarıyla yurt dışında kullanılan oy sayısı 480 bin, 7 Haziran'da ise son haftaya girdiğimizde bu rakam 622 bindi. Yani üçte bir gerisinden takip ediyoruz" diye konuştu.

Oy kullanma işleminin hızlandırılması için parti olarak alınması gereken tedbirleri görüştüklerini, ortaya konan çözüm önerileriyle ilgili YSK'ya yazılı talepte bulunduklarını ifade eden Seferinoğlu, sandık ve oy kabinlerinin sayılarının artırılmasını ve oy kullanma saatlerinin uzatılmasını talep ettiklerini bildiridi.

CHP'li üye karşı çıktı

AK Parti'nin YSK'ya yaptığı başvuru, bugünkü kurul toplantısında ele alındı. Alınan bilgiye göre, gece saat 24.00'a kadar oy kullanılması ile sandık ve kabin sayısının artırılması talebine, kurulun CHP'yi temsil eden üyesi karşı çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti YSK'ya başvurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN