Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Sizin yatacak yeriniz var mı?’

Giriş Tarihi: 14.11.2015 11:36 Güncelleme Tarihi: 14.11.2015 11:45
‘Sizin yatacak yeriniz var mı?’

Ahmet Kekeç bugünkü yazısında asgari ücretin 1300 lira çıkarılması kararı üzerinden hükümete yeni bir savaş başlatan Doğan ve FETÖ medyasını kaleme aldı. “Sizin yatacak yeriniz var mı” başlıklı yazısında CHP ve MHP’nin uçuk asgari ücret vaatleri karşısında sessiz kalan, ancak AK Parti’nin 1300 lira teklifi karşısında bu kez işvereni AK Parti’ye karşı kışkırtan Okyanus medyasını eleştiren Kekeç, şu çarpıcı soruyu sordu: “Bu “çok kaygılı” işverenler altı ay önce neredeydi yahu?”

SİZİN YATACAK YERİNİZ VAR MI?

Kaygılıymışlar... Asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılacak olması ekonomik dengeleri bozarmış...
Böyle söylüyor kimi işverenler.
Hürriyet gazetesi de bu işverenlere "sözcülük" yapıyor.
Efendim, çok kötü olurmuş. Hükümet sorumsuzca böyle vaatlerde bulunamazmış. İşçi çıkarmak zorunda kalırlarmış. Bulgaristan'a, Moldova'ya kaçarlarmış... Asgari ücretin ne olacağına hükümetler değil, piyasalar karar verirmiş...
Doğrusu da bu...

SÖZCÜLÜĞÜ AYDIN DOĞAN'IN HÜRRİYET'İ YAPIYOR
Serbest piyasada, ücret, "piyasa dengeleri" içinde belirlenir. İş gücü eksikliği söz konusuysa, ücret yükselir... İş gücü fazlaysa, ücret düşer... Piyasa böyledir. Vahşi kapitalizm bunu gerektirir. Berbat bir durumdur ama böyledir.
Bunu, kimi işverenlere tercümanlık yapan Aydın Doğan'ın Hürriyet gazetesi de söylüyor.
Doğrusunu söylüyor...
Hükümet, kamuda ücretin ne olacağını belirler. Hakkıdır. Kamu çalışanları için kesenin ağzını açar. Bol keseden dağıtır. Bunun (varsa) siyasi bedelini de öder ama "piyasa"ya karışamaz.
Doğru söylüyorlar da, bu doğruyu seslendirmek için neden bu kadar beklediler?

KILIÇDAROĞLU BOL KESEDEN SAVURURKEN NEDEN SUSTUNUZ?
Kemal Kılıçdaroğlu bol keseden "savururken" susmuşlardı.
Evet, "savururken..."
Hangi kaynaktan sarf edeceğini açıklayamadığı parayla emekliye iki maaş ikramiye verecekti, asgari ücreti makulün üzerine çıkaracaktı, mazota yüksek sübvansiyon uygulayacaktı (2 liraya mal ettiği mazotu 1.5 liraya satacaktı; bir zamanlar genel müdürlüğünü yaptığı SGK'da da böyle yapmış, devleti batırmıştı), piyasayı paraya boğacaktı.
Kılıçdaroğlu savururken, Aydın Doğan'ın Hürriyet'i, "Bir dakika! Ne oluyor? Kimin parasını kime veriyorsun? Bu vaatler ekonomide dengeleri bozar. İşvereni zor duruma düşürür! Yatırımcıyı Bulgaristan'a, Moldova'ya kaçırtır" demedi.
Bilakis, bu vaatleri övdü.

AHMET HAKAN CHP'NİN VAATLERİNİ DUYUNCA COŞMUŞTU

Üşenmeyin, internetteki "arama motorları"na uygun sözcükleri girip küçük bir tarama yapın. Göreceksiniz... Aydın Doğan'ın memurları Kılıçdaroğlu'nu hangi övgülere boğmuş, içinde "sosyal devlet" geçen kaç güzelleme döşenmiş, Ahmet Hakan Coşkun adlı küfürbaz serseri bu vaatler karşısında nasıl coşmuş, ekonomi yazarları nasıl kendinden geçmiş... Kendi gözlerinizle görün!
Kılıçdaroğlu'ndan övgülerini esirgemeyen aynı Hürriyet, bugün işverenlerin ağzından hükümeti tehdit ediyor: "İşveren çok kaygılı. Bulgaristan'a, Moldova'ya kaçacaklar..."
Bu "çok kaygılı" işverenler altı ay önce neredeydi yahu?

GERÇEKTEN YATACAK YERİNİZ YOKMUŞ
Her bir melaneti işlerler ama sıra CHP'nin uçuk ve fena halde dengeleri bozacak vaatlerine gelince susarlar.
Kılıçdaroğlu bol keseden savurduğunda, Aydın Doğan ve Ertuğrul Özkök'ün de üyeleri arasında bulunduğu TÜSİAD'dan "Bu vaatler dengeleri bozar, işvereni zor durumda bırakır. Hiç rasyonel değil" kabilinden bir açıklama beklemiştim.
Hiç oralı olmadılar.
Ne zaman ki asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması gündeme geldi, koro halinde başladılar "dengeler", "koşullar", "piyasa ekonomisi" diye kafa ütülemeye...
Başlıkta, "yatacak yeriniz var mı?" diye sormuştum.
Hakikaten yatacak yerleri yokmuş.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Sizin yatacak yeriniz var mı?’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN