Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görüşme sonrası ilk açıklama

Erdoğan-Obama ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 15.11.2015 11:54 Güncelleme Tarihi: 15.11.2015 12:57
Görüşme sonrası ilk açıklama

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Obama ile DAEŞ ile mücadeleyi konuştuk.

G-20 Zirvesi'ni, belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz ancak dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrımız, G-20 Zirvesi'nden çok kesin, keskin ifadelerle inanıyorum ki karşılığını bulacaktır.

Sayın Barack ile Suriye'de DAİŞ ile mücadeleyi ele alma fırsatımız oldu. Koalisyon güçleri noktasında, bundan sonra atacağımız adımları da değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortaklar olarak, stratejik ortaklar olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz.

Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur ve Paris'tekinde de yine aynen Ankara'da, Gaziantep'te, Suruç'ta, Diyarbakır'da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık.

Obama'nın konuşmasından satır başları:

"Öncelikle sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel kentin halkına teşekkür etmek istiyorum. G20 geleneksel olarak, küresel ekonomik konularını tartışmak için bir platform oluşturmuştur. Ama sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da söylediği gibi Paris'teki hain saldırılar da acil konular da dahil olacak görüşmelerimize.

Ankara'daki saldırıda olduğu gibi Fransa'daki saldırı da masum insanları hedef alan saldırılar. Bütün insanlığa karşı yapılmış saldırılardır.

"VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU"

İkimizde Başkan Hollande'a söylediğimiz gibi dayanışma içinde duruyoruz. Faillerin adaletle yüzleşmeleri için elimizden geleni yapmaya hazırız. Türkiye hem Irak hem Suriye'de IŞİD tehdidiyle ilgili savaşma konusunda önemli bir ortak olmuştur. NATO'da bir müttefik olarak IŞİD'e karşı yapılan mücadelede Türkiye çok önemli bir ortak olmuştur. Suriye'deki felaket ortamını gidermek için ortak olmaya devam etmektedir. Dolayısıyla çok verimli bir toplantı oldu. Türkiye Suriye sınırında IŞİD tehdidiyle nasıl başa çıkabileceğimizi görüştük. Viyana'daki görüşmelerden bahsettik. Hem Ankara hem Paris hem de Suriye'de felaket acılar yaşatan IŞİD ile nasıl mücadele edeceğimizden bahsettik.

Türkiye ve Türkiye halkı 2 milyon mülteciyi barındırmaktadır. ABD' de Suriye halkına insani yardım yapan öncü ülkelerden biridir. Diğer ülkelerin neler yapabileceğinden bahsettik. Ve aynı zamanda iklim değişikliği, kapsayıcı büyüme gibi diğer konulardan da bahsetme fırsatı bulduk."

GÖRÜŞMEYE KATILANLAR

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görüşme sonrası ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN