Hükümet ne zaman kurulacak?

1 Kasım seçim sonuçlarını neticesinde AK Parti tek başına iktidar oldu. Şimdi tüm gözler yeni kurulacak Bakanlar Kurulu'nda. Yeni hükümet ne zaman kurulacak?

Giriş Tarihi: 20.11.2015 11:27
Hükümet ne zaman kurulacak?
AK Parti'de kutlamalar coşkulu bir şekilde başladı. AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesinin ardından gözler yeni kurulacak hükümete çevrildi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun, 11-12 gün içinde kesin seçim sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Meclis içtüzüğü gereği TBMM Genel Kurulu, kesin sonuçların ilanını takip eden 5. gün saat 15.00'te çağrısız olarak toplanacak. Bu birleşimde önce milletvekillerinin and içme töreni yapılacak. Toplantıya, Meclis'in en yaşlı üyesi başkanlık edecek. Yani en yaşlı üye olan Deniz Baykal 7 Haziran sonrasında olduğu gibi yine Geçici Meclis Başkanı olacak. Bu birleşimden 5 gün sonra Meclis Başkanlığı için seçim yapılacak. Ak Parti, çoğunluğa sahip olduğu için yeni Meclis Başkanı'nın AK Parti grubundan çıkması bekleniyor.DAVUTOĞLU'NA HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ

Meclis Başkanı belli olduktan sonra AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Geçici Hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, teamüller gereği istifayı aldıktan sonra hükümetten yeni hükümet kurulana kadar göreve devam etmesini isteyecek.

YENİ HÜKÜMET NE ZAMAN KURULACAK?


Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumundan sonra Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nu hükümet kurmakla görevlendirecek. Davutoğlu'nun çok kısa bir süre içinde hükümeti kurması bekleniyor. Hükümetin oluşumunan ardından Meclis'te güvenoylaması yapılacak ve yeni hükümet resmen göreve başlayacak. Bu sürecin kasım ayının son günleri ile Aralık ayının 1. haftasında tamamlanması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet ne zaman kurulacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN