Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör mağduruna 'şefkat paketi'

Ağır hasarlı ev ve işyerleri için yeni dükkân, yeni ev verilecek. Esnafın, vergi ve sigorta borçları ertelenecek. İlçeyi terk edene de ilçede kalana da sosyal yardımlar yapılacak

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Terör mağduruna 'şefkat paketi'
Terör mağdurlarıyla ilgili yapılacak çalışmalarla ilgili Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un geçen hafta 6 bakanla yaptığı toplantı ardından çalışmalara son şekli verildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla başlatılan çalışma kapsamında hazırlanan paket, terör örgütü ile doğrudan bağı olmayan, terörle mücadele sürecinde devletin yanında yer alan ve mağdur olanları kapsayacak. Bu kapsamda eğitimi yarıda kalan öğrenciler telafi eğitimi alacak. Evi ve işyeri zarar gören vatandaşlar ise 'onarım' desteği alacak. Ağır hasarlı ev ve işyerleri için yeni dükkân, yeni ev verilecek. Esnafın vergi ve sigorta borçları ertelenecek. İlçeyi terk edene de ilçede kalana da sosyal yardımlar yapılacak. İşte "şefkat paketinin" detayları:

GÖÇE SÜRÜKLENEN HAYATLAR

ESNAFA DESTEK:
Başta Sur olmak üzere ilçelerde kepenk kapatmak zorunda kalan esnafa destek verilecek. Evi, dükkanı zarar gören kişilere onarım desteği verilmesi, onarılamayacak ev ve dükkanlar içinse yeni konut yapımının sağlanması planlamalar arasında yer alıyor.

SOSYAL YARDIM:
İlçeyi terk edip, akrabalarının yanına yerleşenlere 300 lira tutarındaki taşınma desteği ile birlikte ayni ve maddi yardım yapılacak. İlçelerde bulunan ihtiyaç sahiplerinin de günlük yiyecek ihtiyaçları karşılanacak ve düzenli yardım kolileri dağıtımına devam edilecek. Bu yardımlar ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yürütülecek.

TELAFİ EĞİTİMLERİ:
Okula gidemeyen çocuklara sömestrde telafi eğitimleri verilmesi planlanıyor. Ayrıca ilçeyi terk eden ailelerin çocuklarının gittikleri yerde eğitimlerine devam etmelerinin sağlanılması düşünülüyor.

BORÇLAR ERTELENECEK:
İlçelerde zarar gören, kepenk kapatmak zorunda kalan esnafın vergi, sigorta borçlarının ertelenmesi de planlamalar arasında yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör mağduruna 'şefkat paketi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN