Yargıdan çifte tokat

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Yargıdan çifte tokat

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, hakkındaki dayak iddialarını gündeme getiren SABAH'ı yargıya taşıdı. Mahkeme "Mağdur da aynısını söylüyor" dedi. SABAH’ın haberleriyle hedef gösterildiği iddiasıyla şikâyetçi olan Doğan’ın DHA’sı ise “Hedef gösterildiğine dair hiçbir bulgu yok” cevabı aldı

CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Doğan Medya Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Haber Ajansı'nın (DHA), SABAH'ın haberleriyle ilgili yargıya yaptığı başvurularda mahkeme adeta hukuk dersi verdi.

MAĞDUR HABERİ DOĞRULUYOR

Ataşehir Belediyesi Başkanı CHP'li Battal İlgezdi SABAH'ta yer alan "Ataşehir'de yine dayak skandalı" haberi ardından "hakaret, suç, uydurma, iftira" iddialarıyla suç duyurusunda bulundu. Dosyayı inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İlgezdi'nin iddiaları konusunda kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Kararın gerekçesinde, "Söz konusu ifadelerde Erol Dolu'nun müşteki hakkında daha önce de suç duyurularında bulunduğundan bahsettiği, ayrıca kendisinin darp edildiği olay sebebiyle de İlgezdi tarafından olayın yaptırılmış olabileceğini beyan ettiği görülmüştür. Bu itibarla haber içeriğinin gerçeğe uygun olduğu ve bu sebeple hakaret ve iftira suçunun oluşmadığı belirlenmiştir" denildi.
DOĞAN'IN HDP HAYRANLIĞI NEREDEN?

İFADEYLE SABİT
Haberde belirtilenlerin Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'ne Dolu tarafından verilen ifadelerle uyuştuğu belirtilen kararda, "Bir olayın gerçeğe uygun olarak gazeteye yansıması sebebiyle herhangi bir suç unsurunun oluşamayacağı" vurgulandı.

BAŞSAVCILIK DOĞAN MEDYA'YI HAKSIZ BULDU
Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Haber Ajansı (DHA) da SABAH'ın 29 Eylül 2015 tarihli, "DHA'dan Teröre Tam Destek" başlıklı haberini yargıya taşıdı. Haberde DHA'nın, terör örgütü PKK'ya yakın bir haber ajansının propaganda amaçlı bilgilerini teyit etmeden direkt servis etmesi ve üslubu nedeniyle yapılan eleştiriler gündeme getirilmişti. DHA'nın "hedef gösterildiği" yönündeki iddialarını SABAH verdiği savunmada kabul etmemiş ve haberlerde hiçbir kurumun veya kişinin hedef alınmadığını belirtmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu ise Doğan Medya'yı haksız buldu. İncelemede, SABAH'ın haberiyle ilgili kamu güvenliği açısından herhangi bir tehlike bulunmadığı, hedef göstermenin söz konusu olmadığı vurgulandı. Başvuru konusunda takipsizlik verilmesi kararlaştırıldı.

ERTUĞRUL ÖZKÖK İFADE VERDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Mustafa Varank'ın, yazdığı bir köşe yazısında kendisine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunduğu Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ün savcılıkta ifadesi alındı. Özkök, yazdığı yazıyı, "Küçük bir eleştiri yapmak" diye tanımlayıp, hakarat içermediğini iddia etti, hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini talep etti. Özkök, 16 Ekim'de "Kuran Dersine Giren Yüzdesi Kaç" başlıklı yazıyla Varank'ı hedef almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıdan çifte tokat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN