Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte bombacının son günü!

Sultanahmet Meydanı’nda patlattığı bomba ile 10 Alman turistin ölümüne sebep olan canlı bomba Nabil Fadli’nin Haseki’de 15 gün kaldığı, pansiyon odasındaki laptop bilgisayarını eyleme gitmeden önce kırdığı, yanındaki belgeleri de bir kavanozun içinde yaktığı anlaşıldı. Fadli’nin eylem sabahı Haseki’deki pansiyondan 09.00 gibi çıktığı,vücuduna sardığı RDX bomba kalıplarını yolda bilinmeyen bir adresten aldığı, yürüyerek eylem noktasına vardığı tespit edildi.

Giriş Tarihi: 19.1.2016 09:52 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 11:05
İşte bombacının son günü!

İstanbul Sultanahmet Meydanı'nı 12 Ocak günü kana bulayan bombacı Nabil Fadli'nin saldırıya nasıl hazırlık yaptığına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Fadli'nin Haseki'de 15 gün kaldığı odada bulunan bilgisayarını saldırıya giderken kırdığı belirlendi.

İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürleri ekiplerinin tespitlerine göre Türkiye'ye Şanlıurfa'dan giriş yapan 27 yaşındaki bombacı Nabil Fadli buradan karayolu ile Ankara'ya geçti. Ankara'daki bir otelde 4 gün kalan Fadli yine karayoluyla İstanbul'a geldi. İstanbul Aksaray'da bağlantı kurduğu ve babası Beşar Esed'in sarayında kritik bir görevde çalıştığı öğrenilen Suriyeli bir kişi ile irtibat kurdu. Bu kişi bombacıyı Haseki'deki bir pansiyona götürdü. Bombacı bu pansiyonla 100 TL karşılığında anlaştı. Yaklaşık 15 gün kaldığı pansiyona elinde küçük bir çantayla gelen bombacı genellikle dışarıda vakit geçirdi.

SURİYELİLERLE İLGİLENECEĞİZ DEMİŞLER

Emniyet güçlerinin tespitlerine göre Nabil Fadli İstanbul'da sürekli hareket halinde oldu. Bir Türk operatörüne ait cep telefonu hattı kullandı. İstanbul turu hizmeti veren bir şirketle şehir turuna bile çıktı. Pansiyondan çıkışını hedef seçip bombacının şehirdeki dolaştığı anları takipe alan polis, bombacının genelde İstanbul'da yalnız gezdiğini belirledi. Cep telefonuyla irtibat kurduğu kişilerin tamamının Suriyeli olması dikkat çekti. Gözaltına alınarak sorgulanan bu kişiler ifadelerinde Nabil Fadli'nin eylem yapacağından haberdar olmadıklarını, Türkiye'ye gelen ve yardım talep eden tüm Suriyelilerle ilgilendiklerini iddia ettiler.

LAPTOPU PARÇALADI

İstihbaratın tespitlerine göre; DAEŞ saflarında yaklaşık 2 yıl yer alan Nabil Fadli'nin bombayı patlattığı gün saat 09.00 sularında Haseki'deki pansiyondan çıktığı, 1500 TL'lik hesabı kapattığı, odasında bulunan laptopu kırarak kullanılamaz hale getirdiği, ayrıca yanındaki belgeleri bir kavanoz içerisinde yaktığı anlaşıldı. Odada arama yapan emniyet güçleri kırık bir cep telefonu, kırık laptop ve birkaç parça giysi ve yanık belgelerden başka hiçbir şey bulamadı.

İfadesi alınan pansiyon sahibi bombacının garipsediği bir davranışı ya da görüştüğü birilerine şahit olmadığını belirtti. Sessiz bir kişi olarak gördüğü bombacının genelde pansiyon dışında vakit geçirdiğini belirten pansiyon sahibi, elinde ufak bir çanta ile pansiyona giren Fadli'nin pansiyona farklı bir eşya getirmediğini de belirtti. Kamera görüntüleri de bu bilgiyi doğruladı. Bu bilgiler, bombacının olay günü üzerine sararak patlattığı RDX tipi patlayıcıları dışarıdaki bir adresten temin edip saldırı anında kullandığı tahminini doğruladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte bombacının son günü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN