Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenliyor - CANLI

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenliyor...

Giriş Tarihi: 22.1.2016 17:01 Güncelleme Tarihi: 22.1.2016 17:28
Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenliyor - CANLI

Canlı yayın

İki liderin açıklamasından satır başları:

GÖRÜŞME İLİŞKİLERİMİZE BÜYÜK KATKI SURMUŞTUR

Merkel: Teröre karşı mücadeleyi konuştuk. İnsan yaşamının kurtarıldığı gerektiğini, bölgedeki gençlerin daha iyi şartlarda yaşamasını konuştuk.Türkiye'de 2,5 milyon mülteciye kucak açıldığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Göçmenlerin yaşantılarının iyileştirilmesi konusunu görüştük. Türk hükümetinin Suriyeli göçmenler için çıkardığı çalışma koşullarını değerlendirdik. Yasa dışı göç meselesini de görüştük. Akıl almaz ölüm rakamlarıyla karşılaşıyoruz. Ege denizinde hayatını kaybedenlerle ilgili korkunç rakamlar sözkonusu. Türkiye ve Yunanistan'a insan kaçakçılığıyla ilgili mücadelede çok önemli görevler düşüyor. Yasa dışı göçün en kısa zamanda yasal olması gerekiyor. Şubat ortasına kadar bu konuda çalışmalarımız devam edecek. İçişleri Bakanımız da gerekli noktalarda desteği vermektedir. Ağırlığın eşit şekilde dağıtılması gerekiyor. Burada saydıklarımızın dışında çok yoğun bir gündemimiz vardı. Önümüzde gerçekten çok fazla zorlu görev bizi bekliyor.Bugünkü görüşmemiz ilişkilerimizin derinleşmesine büyük bir katkı sunmuştur.

BUGÜN BERLİN'DE TARİHİ BİR ADIM ATTIK

Davutoğlu: İstanbul'daki terör saldırısı bizi yeniden yaralamıştır. Bu saldırıda Alman dostlarımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Onlar bizim ebedi dostlarımız hale geldiler. Bu insanlığa karşı yapılmış bir saldırıdır. Terörle mücadele tek başına yapılacak bir iş değildir. Bu konuda işbirliği son derece önemlidir. Birlikte mücadele edeceğiz. Sultanahmet'teki saldırının sorumluları mutlaka yakalanacaktır. Bugün Berlin'de son derece tarihi bir adım attık. Birçok bakanla ortak bir kabine toplantısıyla biraraya geldik. Sayın Merkel'e katkılarından ötürü teşekkürü borç biliyorum. Türk-Alman ilişkileri çok güçlü bir yapıya kavuşmuştur. Bundan sonra da Türkler ve Almanlar kim ne tehdit ederse etsin, hep birlikte olacaklar, barış içinde Türkiye'de ve Almanya'da dostluğumuzu pekiştirerek yaşayacaklardır. Türkiye-AB ilişkileri arasında sayın şansölyeye gösterdiği liderlik için teşekkür ederim. Bundan sonra her sene iki kez bir araya geleceğiz. Türkiye Almanya ilişkilerinin ortaya koyduğu performans belirleyici rol oynayacaktır.

TÜRKİYE İLE ALMANYA ORTAK MÜCADELE EDECEKTİR

DEAŞ, PKK gibi terörle mücadelede tam bir işbirliği içerisindeyiz. DEAŞ'a yürütülen mücadelede Almanya'nın vermiş olduğu desteğe teşekkür ediyoruz. Almanya ile Suriye ve Irak konusunda sürekli istişare içindeyiz. DEAŞ insanlığa yönelik bir tehdittir. Türkiye ve Almanya bu tehdide karşı mücadeleye hazırdır. PKK da özellikle Suriye'deki gelişmelerden aldığı cesaretle Türkiye'de saldırılar gerçekleştiriyor. Türkiye'de yürütülen mücadele kesinlikle demokratik hukuk devleti içinde yürütülen mücadeledir. Bu mücadele sadece terörist gruplara karşı yapılan mücadeledir. Suriye krizi sadece mülteciler üzerinden Türkiye'ye ve Avrupa'ya dönük çok ciddi bir sosyal istikrarsızlık unsuru hale geldi. Türkiye elinden gelen bütün gayreti göstermiştir. Dünyada hiç kimseden özel bir destek talep etmeksizin tek başına bu sorunu göğüslemek konusunda atılması gereken adımları atmıştır. Barbar bir terör örgütünün baskısından kaçan 2,5 milyon Suriyeliyi misafir ediyoruz. 1 milyona yaklaşan eğitim çağında genç var. 100 bine yakın bebek Türkiye'de doğmuştur. Bütün bunlara insanlık görevinin borcu olarak elimizden gelen katkıyı yapıyoruz.

SAYIN MERKEL FARKINDALIK OLUŞTURMASINI SAĞLADI

Dünyada ve Avrupa'da mülteciler konusunda belirsizlikler hakimken sayın Merkel bu konuda Avrupa'da ciddi bir farkındalık oluşturulmasını sağladı. Kendisiyle görüşmelerimizde mülteciler konusu her zaman önemli gündem olmuştur. Sınırlara vuran Aylan bebeğe sadece başbakanlar değil bir baba ve anne olarak baktığımızda o acıyı hissediyoruz. Türkiye mültecilerin hayatını kolaylaştırmak için geçtiğimiz günlerde onlara çalışma imkanı tanıyan bir düzenlemeyi kabul etti. Bu kriz ne Türkiye'nin ne de Almanya'nındır. Türkiye ve Almanya olarak Suriye Barış Görüşmeleri'nin başarılı olmasını istiyoruz. Bugün gerek hükümetler arası istişareler bağlamında güçlü siyasi irade, gerek mülteciler konusunda işbirliği iradesi ve insani yaklaşım konusunda büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sayın Merkel'e teşekkürü borç biliyorum. Mayıs ayında dünya insani zirvesinde kendisini ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu ve Merkel ortak basın toplantısı düzenliyor - CANLI
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN