Erdoğan: Ey Rusya sen bunu nasıl izah edeceksin?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'ya PYD ve YPG'ye olan yaklaşımına sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Şu anda PYD ve YPG'nin ofisini Moskova'nın göbeğinde açtırdı. Ey Rusya sen bunu neyle izah edeceksin. Yarım milyon insanı öldüren bir rejimle bunun karşısında hayatta kalma mücadelesi veren insanları aynı kefeye koymak için herhalde vicdansız olmak gerekir. " dedi.

Giriş Tarihi: 24.2.2016 14:26 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 14:31
Erdoğan: Ey Rusya sen bunu nasıl izah edeceksin?

İşte Erdoğan'ın konuyla ilgili o açıklamaları:

PKK'yı terör örgütü ilan ediyorsun da PYD ile YPG'yi niye ilan etmiyorsun. PKK ile yapamadığını PYD, YPG ile yapmak mı istiyorsun. Yarın olmasını istemeyiz ama Washington'da, Moskova'da bir eylem olduğunda Ankara gibi üzüntü duyarız. Ben PYD ile hareket ediyorum diyene hayır benim PKK ile bir ilgim yok diyen bir ülkenin bizim aklımızla alay etme hakkı yoktur. Nitekim bu bağlantı, bu ilişki net bir şekilde ortaya konuldu. Aynı organizasyon içinde yer alan örgütler bugün neden ayrı değerlendiriliyor. Şu anda PYD ve YPG'nin ofisini Moskova'nın göbeğinde açtırdı. Ey Rusya sen bunu neyle izah edeceksin. Yarım milyon insanı öldüren bir rejimle bunun karşısında hayatta kalma mücadelesi veren insanları aynı kefeye koymak için herhalde vicdansız olmak gerekir. Biz bin yıldır bu bölgede yaşayan Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti olarak devletini kurmuş bir milletiz. Acısıyla, tatlısıyla bölgenin gerçeklerini gayet iyi biliyoruz. Bu bölgede olup biten ne öğrenilecekse, bizden öğrenilecektir. Biz çok zor bir coğrafyada uzun yıllar yaşıyor olmanın verdiği tecrübelerle bugünkü sorunların Allah'ın izniyle üstesinden geliriz.

Şu veya bu beklentiyle coğrafyamıza gelip kendilerine alan açacaklarını düşünenlere bir kez daha düşünüp hesaplarını iyi yapmalarını tavsiye ederiz. Bu coğrafya kadim, münbit, cazip bir coğrafya. Ama aynı zamanda bu coğrafya medeniyetler, ordular, milletler mezarlığıdır. Buralardan kimler gelip geçmedi ki. Biz hamdolsun bugüne kadar ayakta durmaya başardık. İnşallah ilanihaye bu vatanı ebedi topraklarımız olmaya devam edeceğiz. Aynı coğrafyayı paylaştığımız komşularımıza, kardeşlerimize sahip çıkmayı da sürdüreceğiz. Aramıza suni mesafeler girse de bazen, kardeşlerimizle mahşere kadar kader birliğini devam ettireceğiz. Varsa birtakım bedelleri göze alan, buyursun gelsinler. Biz onlarla da komşuluk yaparız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Ey Rusya sen bunu nasıl izah edeceksin?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN