Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 98'i temizlendi

Şırnak'ın Silopi ve Cizre ile Mardin'in Derik ilçelerinden temizlenen PKK

Giriş Tarihi: 2.3.2016
Yüzde 98'i temizlendi
Sözde özerklik ilan ederek geçen ağustostan bu yana şehirlerde terör estiren PKK'ya Diyarbakır Sur'da da ağır darbe vuruldu. Teröristler, Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçeleriyle Mardin Derik'ten temizlenirken, Diyarbakır Sur'daki operasyonlarda da ilçenin yüzde 98'inin teröristlerden temizlendiği duyuruldu. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, dün düzenlediği basın toplantısında 14 Aralık'ta başlayan "Bayrak-12" Operasyonu'nda, 6 mahalledeki sıkıntılı bölgenin yüzde 98'lik kısmının temizlendiğini söyledi. Aksoy, 7 çukurun kapatıldığını, 271 el yapımı patlayıcının etkisiz hale getirildiğini ve 254 barikatın kaldırıldığını belirtti.
SUR'UN YÜZDE 98'İ TEMİZLENDİ

801 AİLE MİSAFİR EDİLDİ
Vali Aksoy, 6 mahalleden 4 bin 500 ailenin olaylar sonrası diğer bölgelere taşındığını belirtti. Gidecek yeri olmayan aileleri otellerde misafir etmeye devam ettiklerini belirten Aksoy, "Bugüne kadar 801 aile misafir ettik. Taşınan ailelere ocak ve şubatta biner lira yardım yaptık. Bugüne kadar yaklaşık 5 bin aileye toplam 10 milyon 769 bin lira nakdi yardım yapıldı" dedi. Aksoy, örgüt yandaşlarının bugün Sur'da yapmayı planladığı yürüyüşle ilgili de şunları söyledi: "İzin alınması gerekir. Kanunsuz eylemlere hiçbir Diyarbakırlının katılmamasını temenni ediyor, herkes sağduyulu olmalı." Sur'da operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri teröristlere bir kez daha "teslim olun" çağrısı yaptı. Anonsta, teslim olanların infaz edildiği yolundaki propagandaların örgütün "yalanı" olduğu vurgulandı.

BOMBA ELLERİNDE PATLADI: 1 ÖLÜ

Bu arada dün Sur'a 300 metre mesafedeki Yenişehir ilçesi Benusen Mahallesi'ndeki bir evin önünde büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada 1 kişi öldü, biri ağır 3 kişi yaralandı. İncelemelerde patlamaya 12 kiloluk mutfak tüpüne tuzaklanmış bombanın neden olduğu ortaya çıktı. Uzaktan kumandalı el yapımı bombanın teröristlerce sokaktaki mazgala yerleştirilmeye çalışırken infilak ettiği belirtildi. Öte yandan Sur'da 1, Şırnak'ın İdil ilçesinde 4 olmak üzere toplam 5 terörist öldürüldü. Operasyonlarda 3 uzman çavuş da hafif yaralandı.

Sur'un yüzde 98'i temizlendi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 98'i temizlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN