Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düzensiz göç günleri bitti

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Düzensiz göç günleri bitti
Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için yaptığı yeni teklifler Brüksel'deki Türkiye-AB Zirvesi'nin seyrini değiştirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yaratıcı ve yapıcı teklifler getirdik, bu oyunu değiştiren yeni bir teklif" derken, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "ilerleme ve gelecek vaat eden bir teklif" sözleriyle Türkiye'nin önerisine yeşil ışık yaktı. Gece yarısından sonra yapılan basın toplantısında da Türkiye'nin teklifi "ilerleme vaat eden bir teklif" olarak değerlendirildi.
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk: Türkiye'den Yunanistan'a geçen göçmen sayısı halen yüksek ve belli bir aşamaya kadar düşürülmesi gerekiyor. Davutoğlu ile birkaç güne kadar hemen sonuç elde edebilmek için anlaştık. Avrupa'ya doğru düzensiz göç günleri bitmiştir. Öncelikle AB liderlerinin artık serbest geçişleri durdurmaları konusunda bir mutabakata vardıkları ve Batı Balkan yolunun kapandığı konusunda anlaştığımızı belirtmek istiyorum.
AB Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker: Bu çok ilginç bir uygulama olacak. Bu sayede artık bu mağdur insanlar kaçakçılara para ödemek zorunda kalmayacak. Prensipte şu anda anlaştığımız bu opsiyon mantıklı ve fizibilitesi olan bir opsiyon, ancak üzerinde düşünüp nasıl yapacağımızı bir kez daha konuşmalıyız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzensiz göç günleri bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN