Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasin Börü davasına bugün devam edilecek

'da, 6-7 Ekim 2014'teki izinsiz gösterilerde Yasin Börü ve 3 kişinin öldürülmesi ile ilgili 17'si tutuklu 34 sanığın yargılanmasına bugün 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor.

Giriş Tarihi: 18.4.2016 10:37 Güncelleme Tarihi: 18.4.2016 10:53
Yasin Börü davasına bugün devam edilecek

'da, 6-7 Ekim 2014'te Kobani (Ayn el Arap) bahanesiyle gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesi ile ilgili 17'si tutuklu 34 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan 'ya nakledilen davanın duruşması, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00'da başladı.

Davanın önceki celsesinde sanıklar ve yakınları ile müştekiler arasında gerginlik yaşanmıştı. Mahkeme heyeti, bunun üzerine ara kararlarında, güvenlik nedeniyle duruşmanın kapalı yapılmasına karar vermişti. Bununla birlikte, gazeteciler duruşmayı izleyebilecek.

Son celsede gizli tanıklar "Tunç" ve "Zümrüt"ün beyanı alınmıştı. Gizli tanıklar, sanıklardan bir kısmının olaylara karıştığı yönünde teşhiste bulunmuşlardı.

Mahkeme, varsa, bazı MOBESE görüntülerinin gönderilmesi için ilgili kurumlara müzekkere yazılmasına karar vermişti.

"İyi ki yapmışız..."

Öte yandan Sadak, geçen duruşmanın ardından, duruşmadaki gerginliğin, sanıklardan Sedat Çoban'ın, Mehmet Gökguz'u tahrik etmesi üzerine başladığını kaydetmiş ve "Salondan çıkarken maktul Hasan'ın babası Mehmet Gökguz'a yönelik Kürtçe 'İyi ki yapmışız' anlamında bir şey söylendi. Onun üzerine o da tepkisini gösterdi. Tepkisini gösterince onlar da Mehmet amcaya vurmaya çalıştı" demişti.

Sanıkların, 4 maktulü "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan dörder, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçundan birer kez olmak üzere, beşer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

İddianamede sanıkların, Er'in yaralanmasına ilişkin de ayrıca cezalandırılmaları talep ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasin Börü davasına bugün devam edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN