Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Cemil Bayık açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, "Bu açıklamalar devletler tarafından reddedildi. Bu örgütün kimlerle ilişki içine girmesi bakımından dikkat çekici bir husus. PKK'nın şu sözcüsü falanla bir görüşmeler yapıp bunları makul ve meşru istekmiş gibi yapmak terör örgütüne yardım yataklıktan çok farklı değildir. " dedi.

Giriş Tarihi: 25.4.2016 12:10 Güncelleme Tarihi: 25.4.2016 13:43
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Cemil Bayık açıklaması

Kalın'ın açıklamasından satır başları:

Bugünlerde gerek Çanakkale, gerek Kutül Amare ruhu karşı karşıya olduğumuz meydan okumalara cavp niteliğinde. Birileri soykırım yalanlarıyla Türkleri ve Ermenileri birbirlerini düşürmeye çalışabilir. Ama biz ortak kardeşlğimizin altını çizmeye devam edeceğiz. O dönemde yaşananlar ortak bir acı olarak ele alınmalı.

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a gidiyor. Bugün bu anlamda Gençlik bir forumu yapılıyor, bu forumun açılışı da yarın sabah Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yapılacak. Bu ziyaret sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hırvatistan ziyareti olacak.

1915 OLAYLARI

Tek taraflı tarih anlayışı empoze edilmeye çalışılıyor. O dönemde yaşananlar ortak bir acı olarak ele alınmalı. Geleceğe dostluk perspektifinden bakılmalı.

TERÖRLE MÜCADELE

Mardin'in Nusaybin ilçesinde şehit olan 2 askerimize rahmet diliyor, yaralanan 3 askerimize şifalar diliyoruz. Terörle mücadele konusunda kararlılığımız devam ediyor. Bu alçak terör örgütü çekildikleri yerlere bomba bırakarak alçak yüzünü gösteriyor. Terörün hiçbir yüzünün kabul edilmesi söz konusu değildir. Mutabakat gibi sözlerin geçerliliği yoktur. PKK terörünün ve diğer terörlerin aklanması yönünde yapılan bütün faaliyetleri reddettiğimizi ve kınadığımızı söylemek istiyorum.

BİR PKK'LININ TABLETİNDEN ÇIKANLAR!

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu bizim her açıdan önemsediğimiz bir etkinliktir.Bu sene ilk defa şuanda Kapodakya etabı devam ediyor ve 1 Mayıs'ta Selçuk'ta sona erecek.

Son olarak İstanbul Cup finalini kazanan Çağla Büyükakçay'ı da tebrik ediyoruz.

Suriyede ilan edilen ateşkese rağmen rejimin Rusya ile birlikte hak ihlalleri devam ediyor. Yine insani yardımlar konusunda büyük sıkın tılar çekiyor. Cenevre'deki görüşmelerin arzu edilen hızda ilerlemediğini görüyoruz. Bunun temeli rejimin ayak diremesidir. Türkiye'nin temel pozisyonu Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruması yönünde devam etmektedir.

Ülkesinden kaçan 3 milyona yakın insan savaştan ölümden kaçtıkları için ülkemize sığınıyorlar. Sığınmacılar için açık kağı politikamnız sürecek. Bu nokta da Türkiye-AB eylem planı da hayata geçiriliyor.

Sorunun kaynağı Suriye'dedir. Bu devam ettikçe mülteci krizi de malesef devam edecektir. Bu gerçeği görmemiz gerekir. Mülteci krizi çözülmüş değildir.

Bugün itibariyle DAEŞ ile bağlantılı olduğu düşünüğümüz yabancı uyruklu 41 bin kişi için ülkeye giriş yasağı konulmuştur. 2777 kişi toplam gözaltına alınmış, 954 kişi de tutuklanmıştır.

Son olarak Irak Tuzhurmatu'da son olaak bir güç ve kontrol mücadelesi yaşandı. Burası aynı azamanda Türkmen şehri olması itibariyle bizim için önem arz ediyor. Bu hadiseleri tasvip etmiyoruz bu olaylar DAEŞ'in elini güçlendirecektir.

Sorunun kaynağı Suriye'dedir. Bu devam ettikçe mülteci krizi de malesef devam edecektir. Bu gerçeği görmemiz gerekir. Mülteci krizi çözülmüş değildir.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜ MAKUL GÖSTERMEYE ÇALIŞMAK GAZETECİLİK DEĞİLDİR

Terör örgütünü aklamaya çabalar gazetecilik değildir. Terör örgütünün başındaki kişi makul ve meşru gösterilemez. Örgüt kendi gündemini empoze etmeye çalışıyor.

CEMİL BAYIK'TAN KÜSTAH TEHDİT!

CEMİL BAYIK'IN AÇIKLAMALARI

Bu açıklamalar devletler tarafından reddedildi. Bu örgütün kimlerle ilişki içine girmesi bakımından dikkat çekici bir husus. PKK'nın şu sözcüsü falanla bir görüşmeler yapıp bunları makul ve meşru istekmiş gibi yapmak terör örgütüne yardım yataklıktan çok farklı değildir. Terör örgütüne alan açmaya çalışmanın gazetecilikle ilgisi yoktur. Gerek bu mesajlar gerekse bu yayın sadece teröre hizmet etmektedir. Operasyonlar son noktasına kadar devam edecektir. Bu mücadeleden geri adım atılmayacaktır.

İSRAİL'LE İLGİLİ SON AŞAMAYA GELİNİYOR

İsrail ile bir müddettir devam eden müzakerelerde son aşamaya geliniyor. Yakın zamanda yeni bir temasın olması planlanıyor. Gazze ve Filistin topraklarında insani durumun iyileştirilmesi konusunda adım atılacağını bekliyoruz. Herkes iki devletli bir durumu kabul ederken bir taraftan Filistin'i yok sayan görüntü veriliyor.

SINIRDA GÜVENLİ BÖLGE

Suriye'de güvenli bölgenin kurulmasının amacı bir kendi sınırımızı güvence altına almak, ikinicisi buraları terörö örgütünden arındırmak, üçüncüsü buralarda yaşayan insanlara bir güvenli bölge sağlanması. Biz bunu hep dile getirdik. Zaman zaman destek de aldık. Ama bunu uygulamaya geldiğinde zaman ortada güçlü bir irade olmaıdığını görüyoruz. Sadece karadan bir sınırlı bölge çizilmesi yeterli değil, havada böyle bir bölge oluşturulmalıdır. Bu birçok acının önlenmesine ve mülteci akımnın sınırlanmasına katkıda bulunacaktır.

RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE MESAJ

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ

Türk Rus ilşikleri sace bir hadiseye feda edilemez. Ama malesef 24 Kasım'daki uçak hadisesinden beri Rus tarafının tavrı bu süreci kilitledi. Umarım yeni adımlar atılır Türkiye olarak buna hazırız.

FÜZELER BİLEREK Mİ ATILIYOR?

Kilis'e atılan füzelerin bilnçli atılıp atılmadığı konusunda bize karşı gelen bir bilgi yok.

VİZE MUAFİYETİ

Bizim bunun için yerine getirmemiz gerekn kriterler var. Bunların yarısından fazlası hayata geçirildi. Hedefimiz Haziran aynın sonun doğru bu aşamaların tamamlanmasıdır. Şuan itibariyle bu konuda herhangi bir problem görülmüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Cemil Bayık açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN