Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahraman: Şahsi görüşüm Şentop: Teklifimizde yok

Giriş Tarihi: 27.4.2016
Kahraman: Şahsi görüşüm Şentop: Teklifimizde yok
TBMM Başkanı İsmail Kahraman anayasa ve laiklikle ilgili sözlerine açıklık getirdi. Açıklamalarının tamamen şahsi fikri olduğunu söyleyen Kahraman, "Anayasanın dindar olması' beyanımdaki kastım; hiçbir ayrım yapmaksızın din ve vicdan özgürlüğünün anayasamızın lafzı ve ruhu ile güvence altına alınmasını sağlamayı temenni etmektir. Laikliğin farklı inanç gruplarına sağladığı hürriyetlerin mevzuatta yer bulması, devlet ve milleti karşı karşıya getirmeyen bir laikliğin tarifi ve tatbikatı yeni anayasada olmalı. Konuşmamın bu şekilde anlaşılması sağduyunun gereğidir" dedi. AK Partili yöneticiler de Kahraman'ın açıklamaları ile ilgili şu görüşleri dile getirdi:

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop: Tekliflerimizde laikliğin çıkarılıp çıkarılmaması tartışılmadı bile. Laiklik metnimizde var. 'nin laiklikle ilgili problemi ilkeden değil, uygulamadan. 28 Şubat'ta da anayasada laiklik vardı, şimdi de var. Ama din hürriyetiyle ilgili uygulamalar değişti. Jakoben yaklaşımlarla uygulanan laiklik ilkesi ile din hürriyetini esas alan laiklik yorumu arasında farklar var."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Laiklik anlayışını toplumsal barış kurumu olarak görrüşoruz. Laiklik kavramı yeni vereceğimiz anayasa teklifinde demokrasi gibi, hukuk devleti gibi yer acalaktır. 'de kimsenin laiklikle bir derdi yok.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin: Laiklik vasfı özenle muhafaza edilecek. Laikliği gerekçede geniş şekilde izah etmeyi düşünüyoruz. Kahraman'ın sözlerine muhalefetten de tepki gecikmedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Ya Cumhuriyet'e inan ya da koltuğu terk et.

MHP lideri Devlet Bahçeli: Meclis Başkanı bu hatasından dönmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahraman: Şahsi görüşüm Şentop: Teklifimizde yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN