Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Karar bizi çok heyecanlandırdı’

Bakanı Bozkır: Vizenin kalkması bizi heyecanlandırdı. AB üyesi 10 ülkeye uyguladığımız vize kalkacak. Kıbrıs Rum vatandaşları vize almayacakları için tanıma noktasına gelme durumu yok

Giriş Tarihi: 6.5.2016
‘Karar bizi çok heyecanlandırdı’
Avrupa Birliği () Bakanı Volkan Bozkır, vize serbestisi için AB'den gelen olumlu raporu SABAH'a değerlendirdi. Bozkır'ın sözlerinden satırbaşları şöyle:

İNGİLTERE YOK:
Vize kalkması maddesi bizi çok heyecanlandırdı. Bundan sonraki sürecin yasal olarak tamamlanması için kararın mutlaka böyle olması gerekiyordu. Eğer önermeseydi diğer süreçlere geçilemeyecekti. İngiltere ve İrlanda Schengen'de olmadığı için oylamada olmayacak. Bu sürecin Parlamento ayağı en zor olanı. Avrupa Parlamento'su öyle bir yapı ki ülkeleri ile bağlı olmayan Parlamento içi seçilen Parlamenterlerden oluşuyor. Grup disiplinlerinde olumlu karar çıkması için temaslarımızı sürdüreceğiz.

YENİ PASAPORTLAR::
72 beklentinin tamamı bize göre karşılanmıştır. AB bakımından, siyasi olarak teyit ediliyor. Şu anda biyometrik pasaportlar var, bunlara parmak izi ilave edilecek. Eylül- Ekim aylarında yeni pasaportlar verilecek. Hazirandan itibaren parmak izi eklenecek. Bir süre daha bu pasaportları kullanabileceğiz.

TERÖRLE MÜCADELE:
Terör ve terörist tanımının daha da daraltılması isteniyor. Bugünkü ortamda bununla ilgili bir şey yapmak uygun değil. Bizde onlara diyoruz ki; bu kadar şehit verirken, terörle mücadele bu kadar yoğun devam ederken sanki 'de bir şey yokmuş gibi güzel günlerde bahsedilecek değişikleri yapma lüksüne sahip değiliz.

RUM KESİMİ:
Biz AB'de olan 10 ülkeye vize uyguluyoruz. Bunun içinde Kıbrıs Rum Kesimi de var. Vize serbestisi yaşandığı an bu 10 ülkeye de vize uygulaması kalkacak. Güney Kıbrıs Rum vatandaşları artık vize almayacakları için tanıma noktasında bir karşı karşıya gelme yok. Pasaportunu alacak gelecek, gidecek.

33'ÜNCÜ FASIL:
Hollanda'nın dönem başkanlığı bitmeden yani haziran sonuna kadar 33'üncü başlık kesin açılacak. Aslında 33'üncü fasıl en son açılan fasıldır. Kıbrıs sorununun gelişimine bakacağız.

326 MÜLTECİYİ KABUL ETTİK
4 Nisan'dan bu yana Yunanistan'dan geri kabul ettiğimiz kişi sayısı 326. İddia edildiği üzere 'ye yüz binler geri gelmedi. Bu anlaşma ile Ege denizi üzerinden insan kaçakçılığı sıfır noktasına geldi. Üçüncü ülkelerden gelenleri ülkelerine iade ettiğimiz zaman yol masraflarını AB karşılıyor. Temmuza kadar AB fonlarından 1 milyar euroluk bir kaynağın gönderilmesi taahhüt edildi. AB'den gelecek fonlar sadece Türkiye içinde değil, Suriye sınırları içinde kurulabilecek bir güvenli bölgede de kullanılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Karar bizi çok heyecanlandırdı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN