Yeni pasaportlar en geç Ekim'de

Bakanı Bozkır, vizesiz Avrupa için gereken 72 beklentinin karşılandığını, yeni pasaportların da eylül-ekim ayına kadar olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 6.5.2016 07:19
Yeni pasaportlar en geç Ekim'de hazır

Bazı gazetelerin temsilcileri ile bir araya gelen Bakanı Volkan Bozkır, "vizesiz Avrupa" ile ilgili gelişmeler konusunda bilgilendirme yaptı. Bozkır, bundan sonraki süreçte konunun önce AP'ye geleceğini, orada Sivil, Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu tarafından üstlenilip, salt çoğunluklu oylama yapılacağını, alınan kararın ardından da Konsey'de yapılacak oylamada nitelikli çoğunluk aranacağını bildirdi. Bakan Bozkır, "Bundan sonraki sürecin her anı büyük çabalarla geçecek.

Üye ülkeleri ikna etmek gerekecek. Son dönemde hak etmediğimiz itham ve olumsuz algıların düzeltilmesi için çaba göstereceğiz. Bu sürecin en zor olanı da Parlamento ayağı" dedi. AB Komisyonu'nun, 7 konuda ilerleme istediğine işaret eden Bozkır, şunları söyledi:

7 BAŞLIKTA TALEP VAR

"Biri pasaportlarla ilgili. Şu anda mevcut pasaportlara parmak izi ilave edilecek. Eylül-ekim aylarında da yeni pasaportlar verilecek. İkincisi geri kabul ki, 1 Haziran'da yürürlüğe sokacağız. AB ülkeleri ile adli yardımlaşmanın artırılması ile ilgili yasa Meclis'ten geçti. Europol ile işbirliği çerçevesi anlaşmaları yürürlüğe girecek. Yolsuzluklara Karşı Devletler Grubu'nun tavsiyelerinin yerine getirilmesi konusunda çok yol katettik. Bir de terör ve terörist tanımının daraltılması isteniyor. Onlar bunu mültecilerle ilgili istiyorlar. Ancak, biz terörle mücadelede bu kadar şehit verirken bunu yapma lüksüne sahip değiliz. Şu anda olumlu bir tablo var. (Akşam)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni pasaportlar en geç Ekim'de hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN