Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gurur projesi

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek otoyolun can damarı Osman Gazi Köprüsü’nün açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröre inat hergün yeni projelerin açılışını yapacağız, yenilerinin de temelini atacağız

Gurur projesi
'nin en büyük vizyon projelerinden olan Osman Gazi Köprüsü dün hizmete girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köprünün açılışını Başbakan Binali Yıldırım ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile birlikte gerçekleştirdi. Körfez geçisini 4 dakikaya indiren köprünün Dilovası kesiminde düzenlenen törende konuşan Erdoğan, inşaatta görevliyken elim bir şekilde hayatını kaybeden Japon mühendis Kishi Ryoichi'yi de andı. Erdoğan, şu mesajları verdi:
Biz gerektiğinde acılarımızı bal eylemeyi bilen bir milletiz. Buna karşılık çok iyi biliyoruz ki bizi terörle bölgemizde krizlerle tehdit edenler aynı derece dayanıklı aynı derecede metanetli değildir.
Terör eninde sonunda dönüp kendini tutan eli sokan bir akrep gibidir. Bugün ülkemizde patlayan bombalar, yarın mutlaka onları ülkemize gönderenlerin ellerinde de infilak edecektir.
Ülkemizde bir yandan gerçekten çok güzel, çok sevindirici gelişmeler yaşanırken, diğer yandan da maalesef terör örgütlerinin insanlık dışı eylemleri sürüyor. Bölücü terör örgütü PKK bir yandan, YPG bir yandan, DAEŞ denilen karanlık örgüt diğer yandan, irili ufaklı başka örgütler öte taraftan, tasmalarını ellerinde tutan güçler tarafından ülkemizin üzerine salıverilmiştir. Biz bu maşa örgütlerin de onları üzerimize salanların da amaçlarını gayet iyi biliyoruz.
Önümüzdeki dönemin çok hayırlı, çok ümit verici gelişmelere sahne olacağına inanıyorum. Emin olunuz , yaşadığı bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.
Güneydoğu, Doğu, şu terör belasından arındırıldığında oralarda da çok ciddi bır sıçrama olacağını, olduğunu göreceksiniz. Bu bakımdan en avantajlı yerlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz olduğunu düşünüyorum. , terör meselesinin üstesin- den geldiğinde, bu bölgelerimizde çok hızlı bir büyüme bekliyorum. Hatta daha da ileri giderek, terörün sırf bu amaçla tahrik edildiğini, canlı tutulduğunu düşünüyorum.

SIRADA ÇANAKKALE 1915 VAR
Son 13 yılda hayata geçirilen pek çok proje gibi Osman Gazi Köprüsü de geç kalmış bir eser. En az 50 yıl önce yapmamız gereken bir işi, bugün tamamlıyoruz. Ama biz tamamlıyoruz. Hamd olsun. Bizden öncekiler laf yaptı, biz iş yaptık.
İstanbul-İzmir Otoyolu, Ege ve Marmara bölgelerinde oluşturmayı planladığımız otoyol ağının önemli bir kısmını oluşturuyor. Osman Gazi Köprüsü, Marmara otoyolunun çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Şimdi gündemimizde ne var biliyor musunuz? Ne olabilir? Evet Çanakkale 1915 Köprüsü var. Fakat bir şey daha var. O da Kanal İstanbul projesi. Bunu da hayata geçireceğiz. Bize ulusal değil uluslararası camiada, devrim niteliğinde yatırımlar yakışır.

TÜRKİYE DE RAHATLAYACAK
Marmara ve Ege bölgelerinin trafiğini rahatlatacak şu projeler dahi Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine yeni bir ivme kazandırmıştır. Çünkü bu bölgeler nüfusun yüzde 40'ını barındırıyor. Milli gelirin yüzde 60'ını bu bölgeler üretiyor. İstanbul rahatladığında, Marmara Bölgesi rahatladığında, t��m Türkiye rahatlar, bunu böyle bilelim.

TERÖRE İNAT YENİ PROJELER
Teröre inat her gün yeni projelerin açılışını yapacağız, yenilerinin de temelini atacağız. Teröre inat ihracatımızı canlandıracak, turizmimizi canlandıracak, üretimimizi geliştirecek, ticaretimizi çoğaltacağız.
Rusya ve İsrail ile başlattığımız yeni dönemin, sadece ülkelerimiz arasında değil, bölgemizde de hayırlı gelişmelerin habercisi olmasını temenni ediyorum. Türkiye tüm ilişkilerinde sadece kendi kazancını gözeten değil karşılıklı olarak, 'kazankazan' esasına dayalı olarak bu dayanışmayı gerçekleştiren bir ülkedir. Bize dost olarak yaklaşan herkesin en büyük dostu olmayı sürdüreceğiz. Bize husumet besleyenleri caydırmak için de her türlü tedbiri almaktan çekinmeyeceğiz.

BAYRAM SONUNA KADAR ÜCRETSİZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Gazi Köprüsü'nün, Ramazan Bayramı sonuna kadar ücretsiz olarak halkın hizmetinde olacağını söyledi. Erdoğan, "Ben, girişimci firmalarımızın bu jesti, aynı zamanda, inşallah bu köprümüzün sadakası olarak hayırlı olacak diyorum" ifadesini kullandı.


HGS VE OGS İLE GEÇİLEBİLECEK
OGS ve HGS'ler Osman Gazi Köprüsü'nde de geçerli olacak. Köprüde 20 şeridi bulunan gişelerde görevliler aynı zamanda kredi kartı ve nakit ödemeleri alabilecek. Kredi kartı ve nakitle uğraşmak istemeyen sürücülerin ise Osman Gazi Köprüsü'nde geçerli olabilmesi için, HGS'lerini PTT'den, OGS'lerini Karayolları'ndan tanımlatmaları gerekiyor. Sürücüler otomatik ödeme talimatı verilen bankanın çağrı merkezine bilgi vererek geçişlerini entegre ettirebiliyor. Ayrıca mesaj yoluyla da sisteme entegre olunabiliyor. Telefonunuza gelen, " (Gebzeİzmir Otoyolu, 3. Boğaz Köprüsü vb.) kullanmanız halinde geçiş ücretinin tamamının geçis sırasında kullandığınız OGS ve HGS'nizden otomatik ödeme talimatından tahsil edilmesini onaylıyorsanız OTOYOL yazıp 4757'ye iletebilirsiniz" mesajına cevap vermeniz yeterli olacak.

650 MİLYON DOLAR TASARRUF
Köprü ve otoyolun, 8-10 saatlik ulaşım süresinin 3-3.5 saate inmesiyle yılda 650 milyon dolarlık tasarruf sağlanması öngörülüyor. Otoyolda 3 büyük tünel bulunuyor. Yalova'nın Altınova ilçesinden girip Bursa Orhangazi'den çıkan Samanlı Tüneli tamamlandı. Her biri 3 bin 590 metre olan iki ayrı tüpten oluşan tünelde elektromekanik donanımların da takıldığı ve işletmeye hazır hale getirildiği belirtildi. Projenin Bursa bölümündeki Selçukgazi Tüneli'nde ise her biri bin 250 metrelik iki tüpte kazı ve destekleme çalışmalarının bittiği öğrenildi. Selçukgazi Tüneli'nde elektrik ve elektromekanik donanımların takılma işlemine geçildiği belirtildi. İzmir'de her biri bin 605 metre olan iki ayrı tüpten oluşan Belkahve Tüneli'nde elektrik, elektronik ve elektromekanik çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurur projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN