Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomik Müjdeler Paketi'nin yankıları

Giriş Tarihi: 4.7.2016 18:21 Güncelleme Tarihi: 4.7.2016 18:29
Ekonomik Müjdeler Paketi'nin yankıları

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, "Ekonomik Müjdeler Paketi" Güneydoğu'nun önemli merkezlerinin başında gelen 'da dünyasını sevindirdi.

Tüm Sanayiciler ve Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şube Başkanı Sadık Sade, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlara Ramazan Bayramı öncesi güzel bir müjdenin verildiğini belirtti.

Bölge için devletin desteğinin sevindirici olduğunu ifade eden Sade, özelikle tarımsal sanayiye yönelik desteklerin artırılmasını beklediklerini bildirdi.

Sade, "Bağ-Kur primi çok yüksek olduğundan küçük esnaf ödemede çok zorlanıyordu. İndirimin olması dar gelirli esnafımıza ilaç oldu. Şehit yakınlarına ÖTV indirimi geldi. Zaten bu ailelerimize ne yapsak haklarını ödeyemeyiz. ÖTV ile ilgili genel bir düzenleme de yapılsa iyi olur. Karşılıksız çeke önce hürriyeti kısıtlayıcı ceza verilse bizce daha iyi zira cezası fazla caydırıcı olmaya biliyor. Son derece yararlı bir paket açıklandı. Daha kapsamlı gelişmeleri bekliyoruz. Özellikle paketin sahadaki uygulamalara tam olarak yansıtılmasını bekliyoruz." diye konuştu.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN YENİ EKONOMİK TEŞVİK PAKETİ

- "UYGULAMALARIN KAPSAMI GENİŞLİYOR"

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Başkanı Mehmet Kaya da paketin tamamında hükümetin faydalı anlamda bir değişikliğe gittiğinin görüldüğünü kaydetti.

Vergi ve prim borçlarını daha önce yapılandırmaya rağmen, ödeyemeyenlerin bulunduğunu aktaran Kaya, mükelleflere yeniden taksitleri ödeme imkanı tanınmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

Paket ile girişimcilerinin iş yapabilmesinin kolaylaştırılmaya çalışıldığını vurgulayan Kaya, "Yatırım teşvik belgesi kapsamında vergi alınmayacak. Daha önce sadece OSB'lerde geçerli uygulamaların kapsamı genişletiliyor. Bahsedilen paketle yatırımcının üzerindeki yükleri kaldırıp finansal gücünü yeniden kazanmasını sağlayacağından çok önemli." dedi.

- "KALKINMA HAMLESİ OLACAK"

Şanlıurfa Kalkınma Akademisi (ŞKA) Başkanı Mahmut Barut da özellikle esnafın faiz borçlarının silinecek olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Başta bölgedeki terör olayları olmak üzere Suriye ve Irak'ta yaşanan şiddet ortamı nedeniyle zor bir dönem geçiren bölge esnafı açısından paketin "can suyu" niteliğinde olduğunu vurgulayan Barut, şunları söyledi:

"Bağ-Kur prim indirimi ve vergi yükünün hafifletilecek olması sevindirici. Şoför esnafına ÖTV katkısı geliyor. Tüccar ve sanayici için olumlu bir paket oldu. Yatırımcıya teşvikin sürekli hale geliyor olması kafalardaki soru işaretini bitireceğinden ciddi avantaj sağlayacak. Bu paket başta Güneydoğu olmak üzere, ülke genelinde bir kalkınma hamlesi anlamına geliyor. Bölgedeki OSB'ler gelişecek."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik Müjdeler Paketi'nin yankıları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN