Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de OHAL tezkeresi görüşülüyor - CANLI

Giriş Tarihi: 21.7.2016 14:47 Güncelleme Tarihi: 21.7.2016 16:35
TBMM'de OHAL tezkeresi görüşülüyor - CANLI

Bakanlar Kurulunca ilan edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan olağanüstü hal (OHAL) kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresi, Başkanlığına sunuldu. Milli Güvenlik Kurulunun tavsiyesi üzerine demokrasi, hukuk, özgürlükleri koruma ve güçlendirme amacıyla 3 ay süreli OHAL uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararına ilişkin tezkere, bugün TBMM Genel Kurulunda ele alınıyor.

Başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından ilan edilen 3 aylık OHAL tezkeresi Meclis'te görüşülüyor. Gruplar adına genel kurulda, 20'şer dakika, şahıslar adına ise 10'ar dakikalık konuşma yapılıyor. İlk olarak Ak Parti adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuştu. Bekir Bozdağ, OHAL'in süresinin 3 ay olduğunu ancak en kısa zamanda normalleşmeyi hedeflediklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

CANLI YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

'3 AYDAN ÖNCE TAMAMLAMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ'

"Milletimize ne dediysek OHAL içinde onları yapmaya devam edeceğiz. 3 ay koyduk süreyi bunu tamamlamak zorunda değiliz. Amacımız bu süreden daha kısa süre içinde yapacaklarımız yapmak ve süre dolmadan OHAL'i yeniden kaldırmaktır. Derdimiz yangını söndürmektir. Ve bu yangınını tekrarlanmasının önüne geçmektir. Planlamalarımıza göre biz bunu en geç 3 ay içinde tamamlayacağız. Daha erken tamamlamak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz."

MHP'Lİ AKÇAY: DESTEK VERECEĞİZ

MHP adına konuşan Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 15 Temmuz'daki darbe girişimini kınayarak OHAL tezkeresine destek vereceklerini bildirdi. Erkan Akçay şunları söyledi: "15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası istihbarat zafiyeti var deniliyor. İstihbarat zafiyeti yönetim zafiyetinden kaynaklanmaktadır. Zamanında yapılan tespitler dikkate alınmamıştır. Ülkemizi bugünlere getiren devlet ve milletin krizidir. Şahsi ve keyfi yönetiminizin getirdiği nokta 15 Temmuz aşamasıdır. Yaşanan hadiselerin arkasında iyi yönetememe sorunu vardır. Yıllarca İşi ehline vermezseniz, ülkeyi kurum ve kurallarıyla yönetmezseniz, şahsi ve keyfi yönetirseniz darbeyi de eniştenizden haber alırsanız. Hani MİT müsteşarı sır küpünüzdü. Bu sır küpü sırları kendine mi saklamış. OHAL'e olumlu oy vereceğiz. Bunun ülkemize huzur getirmesini yürekten diliyorum."

CHP'Lİ TEZCAN: HAYIR OYU KULLANACAĞIZ

CHP Grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise OHAL tezkeresine parti olarak karşı çıktıklarını belirterek, 'Hayır' oyu kullanacaklarını söyledi.

OHAL tezkeresi görüşmelerinde CHP adına konuşan Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, OHAL'in parlamentoyu devre dışı bırakacağını, yetkileri sadece iktidarda toplamayı hedefleyen bir yönetim olduğunu söyledi Tezcan OHAL'in darbe girişimine engellemek için sokağa çıkan vatandaşların oluşturduğu ruha zarar vereceğini savunarak şöyle konuştu:

"BÜTÜN DÜZENLEMELERE DESTEK VERECEĞİZ"

"OHAL o gece oluşan direniş ruhuna zarar verir. Bu parlamento içinde oluşan birlikte mücadele etme iradesine zarar verir. Bunu yaşatalım. Biz CHP olarak bu darbecilerle bu çeteyle onların devlet içindeki uzantılarıyla vereceğiniz mücadeleye destek verecek. Parlamentoya getireceğiniz bütün düzenlemelere destek vereceğiz. Bunlarla mücadele ederken demokrasiyi kurtarmanın yolu büyütmenin yolu olağan yöntemler kullanarak hukukun içinde mücadele etmektir. Biz CHP olarak OHAL'e gerek olmadığını, parlamentonda dayanışma içinde bu süreci yönetebileceğimizi, 'nin bu süreçte devrede olması gerektiğini, OHAL'in iktidara yaramayacağı, Türkiye'ye faydası olmayacağını bu nedenle OHAL tezkeresine karşı çıktığımızı ve hayır dediğimizi belirtmek isterim."

HDP'Lİ BEŞTAŞ: HAYIR OYU VERECEĞİZ

HDP grubu adına konuşan Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da OHAL tezkeresine destek veremeyeceklerini söyledi. OHAL tezkeresine ilişkin HDP adına konuşan Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, "OHAL kararına kesinlikle "Hayır' diyeceğiz. Çünkü olağanüstü hal demek vatandaşların hak ve özgürlüklerinin askıya alınması, yaşam alanlarının daraltılması demektir. Biz darbeye ve anti demokratik yönetimlere karşıyız. Bunun için biz demokrasiyi tercih edeceğiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM'de OHAL tezkeresi görüşülüyor - CANLI
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN