Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Makam hırsı için katıldım’

Giriş Tarihi: 19.8.2016
‘Makam hırsı için katıldım’

Gazi Üniversitesi Personel Daire Başkanı Mehmet Saltan’ın itirafları: FETÖ’ye mevki ve makam hırsı için katıldım. Bilkent imamlığı ve kuryeliği görevlerini üstlendim

FETÖ darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan Gazi Üniversitesi Personel Daire Başkanı Mehmet Saltan'ın emniyette çözüldüğü sorgusunda 70 sayfa ifade verdiği ortaya çıktı. Mevki - makam hırsı uğruna FETÖ'ye katıldığını anlatan Saltan, eski Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya'ya taşıma kuryeliği ve Bilkent İmamlığı görevlerinde bulunduğunu itiraf etti.

YENİ ANLADIM
Saltan ifadesinde, "Ben yapının içerisine makam - mevki hırsı nedeniyle dahil oldum. Turgut Özal Üniversitesi'nde öğretim üyesi Farid Rajablı'nın teklifi üzerine Bilkent Akademi yapı sorumlusu (imamı) oldum. girişimi olaylarından sonra Gülen'in bir terör örgütü lideri olduğunu anladım" dedi.

"EV HEDİYE EDİLDİ"
Saltan, "Ferhat Sarıkaya, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından Yenimahalle TOKİ bloklarından bir ev hediye edildiğini ve bu evin tapusunun bir akrabasının üzerine olduğu daha sonra da bu evin TOKİ'ye geriye satılarak sının alındığını bana bizzat anlatmıştır" iddiasında bulundu.

"900 ATAMA" İDDİASI
Cemaatin etkili olduğu kurumlarda personelin liyakata bakılmaksızın üst görevlere getirildiğine şahit olduğunu aktaran Saltan, "Özellikle 2009 yılında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bakanlığı Nimet Çubukçu'ya tesliminden bir gece öncesinde 900 kişinin üzerinde müdür ataması gerçekleştirmiştir" iddiasında bulundu.

'ÜNİVERSİTEDE KADROLAŞTI'
Eski Rektör Süleyman Büyükberber'in kim olduğu ve örgüt irtibatı sorulan Saltan, atamanın Abdullah Gül tarafından yapıldığını belirterek, "Büyükberber döneminde örgüt, Gazi Üniversitesi'nde yoğun bir faaliyet yürütmüş olup üniversitede kadrolaşma ve mobbing görülmüştür" diye anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Makam hırsı için katıldım’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN