Karkamış'a havan mermisi düştü

Gaziantep'in Karkamış ilçesine 9 havan mermisi atılması üzerine Halep kentine bağlı Cerablus bölgesi Fırtına obüsleriyle vuruldu

Giriş Tarihi: 23.8.2016 18:42 Güncelleme Tarihi: 23.8.2016 23:07
Karkamış'a havan mermisi düştü

Suriye'den Gaziantep'in Karkamış ilçesine 9 havan mermisi atılması üzerine Halep kentine bağlı Cerablus bölgesi Fırtına obüsleriyle vuruluyor.

Karkamış'ta Karşıyaka Mahallesi'ndeki bir cami, taziye evi ve vatandaşlara ait evlere isabet eden havan mermileri can kaybına neden olmadı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Cerablus'taki terör örgütü DAEŞ hedeflerini, sınırda konuşlu Fırtına obüsleriyle gün içerisinde aralıklarla ateş altına aldı.

Sınır hattında gün içerisinde yoğunlaşan saldırıların ardından Karkamış Belediyesi tarafından hoparlörlerden yapılan anonslarda vatandaşlar, gerekmedikçe sınır hattına yaklaşmamaları ve güvenli yerlerde kalmaları konusunda uyarıldı. Bunun üzerine ilçe sakinlerinin bir kısmı Karkamış Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından tahsis edilen araçlarla Nizip ve Gaziantep'e gönderildi.

BAKANLAR YARALILARI GAZİANTEP'TE ZİYARET ETTİ

Karkamış Belediye Başkanı Nuh Kocaaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki bölgeden ilçe merkezine havan mermisi atıldığını söyledi.

Bir süredir atılan havan mermilerinin genellikle sınırdaki boş araziye düştüğünü ancak bugün şehir merkezinin isabet aldığını belirten Kocaaslan, "Belediye hoparlörlerinden vatandaşa gerekmedikçe evlerini terk etmemeleri ve acil durumlar haricinde dışarı çıkmamaları konusunda uyarı yaptık. Bunun üzerine bazı vatandaşlar bir süreliğine akrabalarının yanına gitmek istediğini ifade etti. Biz de gerekli kolaylığı sağladık ve kendilerine araç tahsis ettik. Şu saatlerde çatışma sesi yok, ancak tespit edilen DAEŞ hedefleri askeri birliklerimiz tarafından ateş altına alınıyor." ifadelerini kullandı.


CERABLUS PANİĞİ

KAMU PERSONELİNE İZİN

Olaylar nedeniyle Karkamış'taki kamu personeline izin verildi. Kamuda çalışanlar 2 gün izinli sayılacak.

Gaziantep Valiliği'nden Karkamış açıklaması: Suriye sınırına yakın 6 mahallede bulunan vatandaşların can ve mal güvenliği için daha güvenli bölgelerde bulunmaları, ayrıca kamu personelinin de 2 gün izinli sayılması daha uygun görülmüştür.

Karkamış'a havan mermisi düştü

GAZİANTEP VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Gaziantep Valiliği'nden Karkamış açıklaması: Suriye sınırına yakın 6 mahallede bulunan vatandaşların can ve mal güvenliği için daha güvenli bölgelerde bulunmaları, ayrıca kamu personelinin de 2 gün izinli sayılması daha uygun görüşmüştür.

Karkamış'a düşen roketin ardından yükselen dumanlar böyle görüntülendi

BÜYÜK KISMI BOŞALTILDI

Suriye'nin sınırındaki Gaziantep'in Karkamış ilçesinin büyük bir kısmı yapılan uyarıların ardından boşaltıldı.

Suriye'nin Cerablus kentinden ateşlenen 9 adet havan mermisinin düştüğü Gaziantep'in Karkamış ilçesinde, sınır hattındaki bazı evler havan mermileri ve şarapnel parçaları isabet etmişti. Yaşananların ardından, evlerin bodrum ve giriş katlarında kalınması, imkanı olanların kentten ayrılması yönündeki uyarılar üzerine sınıra sıfır noktasındaki Karkamış ilçesi boşaltılmaya başlandı. Evlerin büyük bir bölümü boşaltılırken, bazıları ise belediye otobüslerinin yanında ilçeden ayrılmayı bekliyor. Bazı vatandaşlar da, Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen bölgeden kendi imkanlarıyla ayrılıyor. İlçe giriş çıkışlarında kontrol noktası oluşturulurken, kent merkezinde ise ekipleri devriye atıyor.

Öte yandan düşen roket mermilerinin ardından sınıra konuşlandırılmış, tank, fırtına obüs ve zırhlı araçlar tarafından roketlerin geldiği bölgeye misliyle karşılık veriliyor. Aralıklarla, Cerablus'taki IŞİD mevzileri vuruluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karkamış'a havan mermisi düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN