Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“HDP, PKK’ya karşı net tavır takınmalı”

Giriş Tarihi: 28.8.2016
“HDP, PKK’ya karşı net tavır takınmalı”

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Eğer bedel ödemek gerekiyorsa, bunu halk değil, biz rahatlıkla ödeyebiliriz. Teröre karşı ortak tavır takınmalıyız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün katıldığı bir televizyon programında Artvin'de yapılan saldırıyı anlattı. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:
Dar bir vadiden giderken, birdenbire araçlar durdu. Güvenlik görevlileri uzun namlulu silahlarla çıktı. Dikkatli olmamızı söylediler. Sonra aracımız dağın yamacına iyice yaklaştırıldı. Birdenbire silahlar patladı. Vadinin ortasındaydık. PKK ile bir çatışma olduğu söylendi. Ambulans geldi yaralıları aldı. Arkasından ikinci bir çatışma oldu. Korumam roketatarla bize saldırmak istediklerini ancak kendisinin o kişiyi öldürdüğünü söyledi.
Daha sonra Karayolları'nın yerine gittik. Cumhurbaşkanı ve Başbakan telefonla aradılar, geçmiş olsun dileklerini iletti. Beni arayan ilk kişi ise İçişleri Bakanı Efkan Ala oldu. "Her türlü önlemi aldıklarını" ifade etti. Bir helikopter tahsis ettiklerini ve bizim istediğimiz noktaya gidebileceğimizi ifade ettiler. Helikopterle Ardanuç'a gittik. Erzurum üzerinden de Ankara'ya geldik.
Ardanuç'a giderken benim korumalarda daha önce görmediğim uzun namlulu silahları gördüm. Allah'ın verdiği bir can. Hiçbir kişisel beklentimiz, çıkarımız yok. Ülkenin daha güzel ve huzurlu olmasını istiyoruz. Çocuklarımıza daha güzel bir bırakmak istiyoruz. Ama bunu içine sindiremeyen ve 'yi karıştırmak isteyenler var. Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa, bu bedeli vatandaş değil, biz rahatlıkla ödeyebiliriz. Anamuhalefet partisinin Genel Başkanı'nın bir suikasta kurban gitmesi "'yi daha fazla karıştıracaktır, dengeleri sarsacaktır" diye düşünmüş olabilirler.
Teröre karşı hepimizin ortak bir tavır takınması gerekiyor. HDP de 6 milyon civarında oy alan siyasi ve meşru bir parti. Teröre karşı tavır konusunda biraz daha net tavır takınması hepimizin ortak talebi.
Darbe girişiminin ardından yeni bir kalkışma olacağını düşünmüyorum, yeni bir darbe girişiminin başarı şansı artık sıfırdır. Hukukun üstünlüğü, darbeyle mücadelenizde haklılık kazandıran temel ölçüttür.

FIRAT KALKANI'NA DESTEK
"Türkiye'nin Cerablus'a girmesi, Şam'a bu konuda bilgi verilmesi, Rusya'ya, Amerika'ya bilgi verilmesi ve dolayısıyla oraya müdahalenin yapılmasını olağan ve normal karşılıyoruz. Biz bunu 9 Ekim 2014'te söyledik. Dedik ki 'IŞİD terörü var, oraya eğer getirirseniz sınır ötesi bir tezkere, biz buna evet diyeceğiz'. Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen 'Fırat Kalkanı Harekatı' doğru ancak gecikmiş bir harekattır. Türkiye, bölgede kendi güvenliğini sağlamak zorundadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“HDP, PKK’ya karşı net tavır takınmalı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN