Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"'nin adımları, DAEŞ'in savaşma kapasitesini azaltıyor"

DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay Dorrian, Fırat Kalkanı Harekatına ilişkin, 'nin attığı adımların DAEŞ'in savaşma kapasitesini azalttığını ifade etti.

Giriş Tarihi: 9.9.2016 10:51
Türkiye'nin adımları, DAEŞ'in savaşma kapasitesini azaltıyor

DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian, 'nin, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye'nin kuzeyinde bir güvenlik kordonu oluşturmasının bir sonraki adımda Rakka'nın geri alınmasının koşullarını hazırladığını belirtti.

DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay Dorrian, Bağdat'tan video konferans yoluyla bağlandığı basın toplantısında, Pentagon'daki gazetecilerin DAEŞ'le mücadele kapsamındaki sorularını cevapladı.

TAMPON BÖLGE DAEŞ İLE MÜCADELEDE OLDUKÇA FAYDALI BİR ADIM

ABD'nin, DAEŞ'in kalesi konumundaki Rakka'nın geri alınması için yapılan hazırlıklarda ve diğer koalisyon üyesi ülkelerle birlikte çalıştığına vurgu yapan Albay Dorrian, "Türk ordusunun tampon bölge oluşturması, Suriye'de DAEŞ'e karşı verilen mücadelede oldukça faydalı bir adımdır." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE'NİN ADIMLARI, DAEŞ'İN SAVAŞMA KAPASİTESİNİ AZALTIYOR

'nin Suriye ile sınırlarını DAEŞ unsurlarından temizlemesinin hem ülkeyi hem de Avrupa'yı daha güvenli kıldığına işaret eden Dorrian, DAEŞ'in Suriye ve Irak'taki savaşma kapasitesinin de bu yolla azaltıldığını kaydetti.

Albay Dorrian, "Türkiye'nin, (Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında), Suriye'nin kuzeyinde bir güvenlik kordonu oluşturması, sonraki adımda Rakka'nın geri alınmasının koşullarını hazırlıyor." ifadesini kullandı.

SAVUNMA BAKANI IŞIK'IN AÇIKLAMALARI

Savunma Bakanı Fikri Işık, dün Londra'da gazetecilere yaptığı değelendirmede, ABD Savunma Bakanı Ash Carter'a, "Rakka'ya yapılacak saldırıda koalisyonun kara birliklerinin yer alması gerektiğini bildirdiğini ve Türkiye'nin desteğini not ettiğini" dile getirmişti.

Bakan Işık, ayrıca Carter'a, Türkiye için PYD/PKK unsurlarının Rakka operasyonunu bahane olarak kullanarak kentin çevresindeki bazı yerleri ele geçirmeye çalışmalarının kabul edilemez olduğunu anlatm

İSTANBUL’DA 5 İLÇEDE DAEŞ OPERASYONU: 11 KİŞİ GÖZALTINDA 12 DAEŞ HEDEFİNE 51 FIRTINA OBÜSÜ

ıştı. Bunun yerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının Rakka operasyonunda rol alması gerektiğini ifade ettiğini belirtmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'nin adımları, DAEŞ'in savaşma kapasitesini azaltıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN