Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zirvesi’nde diplomasi trafiği

Giriş Tarihi: 19.9.2016
BM Zirvesi’nde diplomasi trafiği

zirvesi için ’ye giden Erdoğan ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın yanı sıra İran lideri Ruhani, Katar Emiri Thani, Başbakanı Çipras ve Japonya Başbakanı Abe’yi kabul edecek

Birleşmiş Milletler'in 71. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere bugün 'nin New York kentine gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında yoğun bir diplomasi trafiğini yönetecek. Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı konakladığı The Peninsula Oteli'nde kabul edecek. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani ile zirve kapsamında görüşecek olan Erdoğan, ayrıca Başbakanı Aleksis Çipras, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi de kabul edecek. Erdoğan'ın ikili görüşmelerinde Suriye krizi, mülteci sorunu, terörle mücadele konuları ele alınacak. 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ikili görüşmelerinde bilgi verecek olan Erdoğan, dünya liderlerine FETÖ tehdidini anlatacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri: Dünyamızı Değiştirmek için Evrensel Hamle" temasıyla gerçekleşecek olan 71. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak için bugün ABD'nin New York kentine gidecek.

193 ÜLKE KATILIYOR
Erdoğan, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Kalkınma Gündemi'nin kabulünün birinci yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek etkinliğe ve Genel Kurul'un açılışına katılacak. Erdoğan, 193 ülke temsilcisinin katılacağı BM Genel Kurulu'na hitap edecek.

MÜLTECİ ZİRVESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kanada, Almanya, İsveç, Etiyopya, Meksika ve Ürdün'ün eş-ev sahipliğinde mülteciler konusunda düzenlenecek liderler zirvesine de katılacak. Erdoğan, bu zirvede Türkiye'nin mültecilere yönelik uyguladığı açık kapı politikasını anlatacak. Erdoğan, BM Genel Sekreteri tarafından düzenlenecek öğle yemeğine, akşam saatlerinde ise ABD Başkanı Obama ve eşi tarafından verilecek resepsiyona katılacak. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i konakladığı The Peninsula Oteli'nde kabul edecek olan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi de kabul edecek.

DÜNYA LİDERLERİNE FETÖ UYARISI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bu görüşmelerde bilgi verecek. Devlet ve hükümet başkanlarıyla FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili hazırlanan raporları da paylaşacak olan Erdoğan, Türk halkının demokrasiye sahip çıkma mücadelesini de vurgulayacak. Erdoğan, dünyanın 170 ülkesinde eğitim maskesi altında faaliyet gösteren FETÖ'ye karşı liderleri uyaracak. Erdoğan, ABD ziyareti kapsamında, ABD'li yatırım ve iş çevreleriyle, kanaat önderleriyle, ABD'deki Türk ve Müslüman toplumu temsilcileriyle de bir araya gelecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM Zirvesi’nde diplomasi trafiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN