Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Vefa borcumuzu yerine getiriyoruz’

Başkanı Kahraman, II. Abdülhamid Han’ın doğumunun 174. yılında düzenlenen etkinliklerle ecdada gecikmiş vefa borcunun yerine getirildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 21.9.2016
‘Vefa borcumuzu yerine getiriyoruz’

Büyük Millet Meclisi () Başkanlığı'nın II. Abdülhamid Han'ın doğumumun 174. yılında düzenleyeceği "Sultan II. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu" tanıtım toplantısı dün Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirildi. Toplantıya TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yanı sıra, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız da katıldı. Kahraman, "Ne yazık ki bugün bu i ve kültürel miras bilinmiyor. Çünkü tarih açısından toplum ve millet olarak üzerimize bir unutkanlık perdesi çekildi. Özellikle de gençlerimizin bir kısmı bilgiden yoksun. Söyleyeni yok. Bütün hakikatler böylelikle karanlıklar içinde kaybolup gidiyor. Bu noktada hemen hatırlatayım, maalesef hafızasını yitiren bir millet kültür ve medeniyetini de yitirmiş, benliğini kaybetmiş demektir. O nedenle tarihi bilmek, tarihi hadiselerden ders çıkarmak zorundayız. İşte bu sempozyum hafızamıza bir nebze olsun tarih şuuru ve tarih bilinci aşılamak için atılmış bir adımdır" dedi. Kahraman şöyle devam etti: 174. doğum günün münasebeti ile Sultan II. Abdülhamid Han'a dair bu sempozyumu gerçekleştiriyoruz. Sempozyumun başkanlığımızca tertip ve himaye edilmesi tarihimiz açısından unutulmayacak bir yeri olan böylesi bir hükümdara vefa borcumuzun yerine getirilmesi dışında özel bir manası daha vardır. II. Abdülhamid tahta çıktıktan sonra anayasal parlamenter sisteme geçişle ilgili çalışmaları başlatmış, ardından 1. Meşrutiyet 3 Aralık 1876'da ilan edilmiş ve Meclis-i Mebusan ilk toplantısını 19 Mart 1877'de bu sarayda gerçekleştirmiştir. Milli iradenin tecelligahı olan TBMM'nin II. Abdülhamid'i anması ve bu anma etkinliğini Dolmabahçe Sarayı'nda yapması işte böyle özel bir anlamı da ifade etmektedir."

?GÜN YÜZÜNE ÇIKAN KARELER
22-24 Eylül arasında gerçekleştirilecek sempozyumda yurt içinden ve yurt dışından 65 akademisyen, 16 oturumda tebliğler sunacak. Abdülhamid'in ailesine ve saray hayatına ait fotoğrafların yanı sıra toplumumuza kazandırdığı önemli eserlerin açılışında çekilen karelerin de yer aldığı sergi ise 22 Eylül-7 Ekim arasında gezilebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Vefa borcumuzu yerine getiriyoruz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN