Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistin'deki Osmanlı camisi restore ediliyor

Mirasımız Derneği Filistin’in Akka şehrindeki tarihi El Hamule Camisini restore ediyor.

Giriş Tarihi: 1.11.2016 13:58 Güncelleme Tarihi: 1.11.2016 14:02
Filistin'deki Osmanlı camisi restore ediliyor

Minaresi tamamen yıkılan, kubbesi ile duvarlarının ise çökme tehlikesi bulunan El Hamule Camii, Türkiye'deki yardımseverlerin desteğiyle restore edildikten sonra yeniden ibadete açılacak.

İsrail işgali altındaki Kudüs ve civarındaki yerleşim birimlerinde faaliyet gösteren tek sivil toplum kuruluşu olan Mirasımız Derneği, Osmanlı eseri El Hamule Camii'nde restorasyon çalışmalarına başladı.

1740 yılında inşa edilen ve onlarca yıl Müslümanlara hizmet eden El Hamule Camii'nin Filistin topraklarının 1948'de İsrail işgaline uğramasının ardından ibadete kapatıldığını belirten Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci, geçen süre zarfında caminin İsrail saldırıları sonucu kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

KAYIP MÜLKLER KANUNU

İsrail'in, işgal altında tuttuğu Filistin topraklarından İslami tüm eserleri kazıma peşinde olduğunu ifade eden Demirci, "İsrail, Filistin'i işgal ettikten sonra Müslümanlara ait birçok eseri kapattı. Cami, medrese, çeşme ve birçok tarihi ev kapalı kaldıkları süre zarfında bakımsızlık nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Filistin'de yaşayan Müslümanlar ise maddi imkansızlıkları nedeniyle bu eserleri onarma imkanına sahip değiller. Bunu fırsat bilen İsrail çıkardığı "Kayıp Mülkler Kanunu" ile bu eserlere el koyup farklı amaçlar için kullanıyor. Bu şekilde el konularak, otel, bar, lokanta yapılan birçok İslami eser var. Biz Mirasımız Derneği olarak yıkılan veya bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşayan eserleri asıllarına uygun şekilde restore ederek yeniden Müslümanların hizmetine sunuyoruz. Tabi, bunu yardımsever halkımızın destekleriyle yapıyoruz" dedi.

MİNARE İNŞAATI BAŞLADI

Tarihi El Hamule Camii'nin tamamen yıkılan minaresinin aslına uygun şekilde inşasının başladığını belirten Mirasımız Derneği Başkanı Muhammet Demirci, caminin kubbe ve duvarlarının ise güçlendirilerek yalıtım uygulamasını yapılacağını açıkladı. Restorasyonun toplam maliyetinin 374 bin TL olduğunu vurgulayan Demirci, El Hamule Camii'nin restorasyonunun yardımseverlerin destekleriyle en kısa sürede bitirilerek ibadete açık hale getirileceğini kaydetti. Yardımseverler, derneğin www.mirasimiz.org .tr adresinden bilgi alabilecekleri gibi online bağışta da bulunabiliyorlar.

Restorasyonlar neden bu kadar önemli?

Demirci, Filistin topraklarındaki restorasyon çalışmalarının neden önemli olduğunu ise şöyle açıkladı: "İşgalci İsrail, çıkardığı "Sahipsiz Mülkler Kanunu" sayesinde bakımsız ve sahipsiz tarihi yapılara el koyarak amacı dışında kullanıma tahsis ediyor veya yıkarak yerine başka yapılar inşa ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin'deki Osmanlı camisi restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN