Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Türkiye’yi anlayamadık”

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken’den özeleştiri: Türkiye’de 15 Temmuz’la ilgili neler hissedildiğini tam olarak anlayamadık

Giriş Tarihi: 3.11.2016
“Türkiye’yi anlayamadık”

Washington'da ABD-Türkiye İlişkileri 35. Yıllık Konferansı'na katılan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili özeleştiri yaparak, "Gerçek şu ki çoğumuz Türkiye'de 15 Temmuz olaylarıyla ilgili neler hissedildiğini bütünüyle anlamadık" dedi.

KILIÇ: HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve Amerika-Türkiye Konseyi (ATC) iş birliğiyle düzenlenen ABD-Türkiye İlişkileri 35. Yıllık Konferansı'nın kapanış oturumunda, Blinken ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass katılımcılara hitap etti. Türk halkının 15 Temmuz'da kahramanca ülkesine ve demokrasisine sahip çıktığını anlatan Blinken, darbe girişimi çerçevesinde Türkiye'ye verdikleri desteği bir kez daha dile getirdi. Antony Blinken, Türkiye ile ABD arasında bazı konularda anlaşmazlıklar yaşandığını ancak bunları iki dost ülkenin yapacağı şekilde açıkça konuşup tartışarak çözmeye çalıştıklarını ifade etti. Büyükelçi Serdar Kılıç ise, "Amerikan halkı, medyası ve düşünce kuruluşlarından darbe girişimi sonrasında daha güçlü bir tepki ve destek bekledik" ifadesini kullandı. Kılıç, Avrupa ve Amerikan basınının bir kısmındaki ve bazı siyasilerin 15 Temmuz'la ilgili değerlendirmelerinin "hayal kırıklığı" olduğunu da vurguladı. Büyükelçi Bass ise Ankara ile her konuda çok yakın çalıştıklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Türkiye’yi anlayamadık”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN