Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belçika teröre vize verdi

Belçika Mahkemesi, AB’nin terör örgütleri listesinde olan PKK’nın faaliyetlerinin “silahlı mücadele kapsamında olduğu için terör suçu oluşturamayacağına” hükmetti

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Belçika teröre vize verdi

Brüksel Mahkemesi, terör örgütünün Avrupa'daki üst düzey yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin yargılandığı davada kararı açıkladı.

TERÖR EYLEMİ DEĞİLMİŞ
Mahkeme, terör faaliyetlerinde yer almanın yanı sıra çocuk yaştakilerin kaçırılması, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve ölüm tehdidinde bulunmakla yargılanan PKK üye ve yöneticilerinin yaptıklarının "terör eylemi" olmadığına hükmetti. Kararın gerekçesinde, "silahlı mücadele, terör suçlaması kapsamında değerlendirilemez" denildi. Federal Savcılığın karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve haraç toplamak da yer alıyordu. PKK, AB'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. Liste Belçika'yı da bağlıyor. 2006'da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015'te dava açılmıştı.

DIŞİŞLERİ 'NDEN SERT TEPKİ
Dışişleri Bakanlığı, PKK'nın faaliyetlerini terör suçu saymayan Belçika'ya sert tepki gösterdi. Brüksel mahkemesinin "terör eylemi değil" kararının, terörle mücadelede ilkesiz bir tutumun ve PKK terör örgütünün bugüne kadar Belçika'da rahatça faaliyet gösterebilmesine imkan sağlayan zihniyetin açık ve yeni bir göstergesi olduğu belirtilerek, karar kınandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belçika teröre vize verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN