İlk ByLock davası kaymakamlık çalışanına açıldı

İstanbul’da bir ByLock şüphelisine açılan ilk davada, Kadıköy Kaymakamlığı çalışanı Yusuf Acet’in 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi

Giriş Tarihi: 11.11.2016
İlk ByLock davası kaymakamlık çalışanına açıldı

FETÖ'nün şifreli yazışma programı 'ByLock' kullandığı tespit edilen bir şüpheliyle ilgili ilk dava, İstanbul Kadıköy Kaymakamlığı personeli Yusuf Acet'e açıldı. ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen ve 3 Ekim'de tutuklanan Yusuf Acet hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamenin ana delilini oluşturan kısım ise, FETÖ'nün örgüt içi yazışma sistemi ByLock olurken, ByLock'u sadece FETÖ üyelerinin kullanıldığına vurgu yapıldı.

ÖRGÜTTE AKTİF ROL
Şüpheli Yusuf Acet, iddianamede geçen ifadesinde, "Programı telefonuma kurup kurmadığımı hatırlamıyorum. Kurmuşsam da kimseyle haberleşmek için kullanmadım. Bitlis'te bilgisayar programcılığı bölümünde okurken FETÖ'ye bağlı bir yurtta kaldım" diyerek kendini savundu. İddianamede, FETÖ'nün silahlı bir terör örgütü olduğunun sabit olduğu, şüphelinin ise örgüt mensupları tarafından gizli haberleşme için kullandıkları Bylock isimli programı telefonuna/bilgisayarına yüklediği ifade edildi. Programın 17-25 Aralık'tan sonra örgüt tarafından kullanılmaya başlandığına dikkat çekilerek Acet'in FETÖ bünyesinde aktif olarak rol aldığının ve örgüt amaçları doğrultusunda hareket ettiğinin sabit olduğu ifade edildi.

GİZEMLİ YAZI
Savcı Özgür Metin tarafından hazırlanan iddianamede, Kadıköy Kaymakamlığı'na bağlı 'İlçe Olağanüstü Hal Bürosu' ile savcılık arasındaki bir yazışma da dikkat çekti. Yusuf Acet'in tutuklanmasından yaklaşık 20 gün sonra, Olağanüstü Hal Bürosu savcılığa "Yusuf Acet'in ByLock kaydı yoktur' diye yazı gönderdi. Savcılık, Kaymakamlık'tan gelen bu yazı üzerine Acet'in ByLock kullanıcısı olup olmadığını tekrar sordu. Emniyet de 31 Ekim'de, Yusuf Acet'in FETÖ/ PDY mensuplarının kendi aralarında yazıştığı ByLock isimli programın kullanıcısı olduğuna dair cevabi yazı gönderdi.

KAYMAKAM TUTUKLANMIŞTI
Kadıköy Kaymakamlığı'na bağlı Olağanüstü Hal Bürosu tarafından savcılığa gönderilen "Yusuf Acet'in ByLock kaydı yoktur" yazısı, akıllarda soru işareti bıraktı. 2012'den beri Kadıköy kaymakamlığı yapan Birol Kurubal, darbe girişimi sonrası açığa alınmış, ardından da eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da aralarında bulunduğu 12 şüpheli ile birlikte ağustos ayında tutuklanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk ByLock davası kaymakamlık çalışanına açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN