Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’den borsada ‘kirli para’ oyunu

SPK ve Borsa İstanbul’da yürütülen FETÖ soruşturmasına göre, örgüt mensupları yasadışı dinleme yoluyla sağladığı bilgileri, borsada manipülasyon yapmak için kullandı. Bu yolla sağlanan gelir de FETÖ’nün kasasına girdi

Giriş Tarihi: 15.11.2016
FETÖ’den borsada ‘kirli para’ oyunu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve MASAK, FETÖ'nün çok çarpıcı finansal oyunlarını ortaya çıkardı. FETÖ mensupları, usulsüz dinleme yoluyla elde ettikleri bilgileri kullanarak İstanbul'da kurdukları 4 ofis üzerinden, borsada manipülasyondan kara para aklamaya kadar birçok kirli oyunu tezgâhladı. Örgüt üyeleri elde ettikleri geliri FETÖ'ye aktardı.

SABAH, SPK ve Borsa İstanbul'da yürütülen bir dizi soruşturmanın ayrıntılarına ulaştı. Hisse senedi piyasasındaki FETÖ vurgunu şöyle işledi:
USULSÜZ DİNLEDİLER: FETÖ üyeleri emniyetteki elemanları aracılığıyla usulsüz dinlemelerle elde ettiği bulgularla işlem yapıp hisse senedi piyasasında haksız kazanç sağladı. Ele geçirdikleri mali bilgileri satarak borsada manipülasyon yaptılar.
KOD İSİM KULLANDILAR: Hisse oyununu İstanbul'da 4 ofisten yönettiler. Kod isimler kullanarak bazı şirket hisseleri üzerinde oynadılar.
HESAPLARA EL KONULDU: Bu kapsamda 44 kişinin hesaplarına el konuldu. Şüpheliler, borsada suç işlemek amacıyla örgütlü hareket etmekle suçlandı.
YABANCI FONLARA DEVİR: Ellerindeki himmet paraları ile hisse senetleri satın alarak, bu kâğıtlarla gerçekleştirdikleri manipülatif işlemlerle küçük yatırımcılara zarar verdiler. Belirli fiyatlara çektikleri hisselerini daha sonra yabancı fonlara devrettiler.
GELİRLER FETÖ'YE AKTARILDI: Usulsüz yöntemlerle borsadan elde edilen gelirler, FETÖ'ye aktarıldı. İncelemelerde bunlarla işbirliği yapan isimler hakkında da "işlem yapma yasağı" getirilmesi istenirken, Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.
TÜM ŞİRKETLER TARANIYOR: SPK, Sermaye Piyasası Yasası'na tabi bütün şirketleri FETÖ'yle ilişkileri kapsamında tarıyor. Şüpheli şahıs ve şirketler hakkında soruşturma derinleştirilirken, darbe girişiminden haberdar olup olmadıklarına bakılıyor.
3 BAŞLIKTA İNCELEME: "Emniyeti suiistimal, gerçeğe aykırı defter-kayıt tutmak, borsada manipülasyon" gerekçesi ile araştırma yapılırken, şüpheli şirketlere ilişkin üstü örtülen dosyalar da raftan indiriliyor. SPK örtülü kazanç transferine yönelik de inceleme başlattı.
VEKÂLETLE İŞ YAPTILAR: Şüpheli kişilerin gelir durumları, para yatırıp çekilme zamanlaması, büyük miktarlı hareketlilik gibi kriterlere tek tek bakılıyor. Bu isimlerle bağlantısı tespit edilen hesaplara da anında müdahale ediliyor.
200 KİŞİ GÖREVDEN ALINDI: SPK, Borsa İstanbul'da FETÖ bağlantılı yaklaşık 200 kişi görevden alındı. FETÖ'nün 15 Temmuz öncesinde borsadaki olağanüstü işlemlerinin hisse grafikleri de geriye dönük olarak inceleniyor.

15 Temmuz öncesinde yüksek işlem yaptılar
YÜKSEK MİKTARLI SATIŞLAR: Darbe girişiminden hemen önce yüksek miktarda işlem yapan isimlerin listeleri çıkarıldı. İlgili kurumların ve kişilerin alış ve satış grafikleri taranıyor.
ESKİ RAPORLAR MASADA: FETÖ bağlantılı şirketlere yönelik bazı raporların örgüt üyesi denetçiler tarafından etkisiz hale getirildiği öne sürülüyor. Bu raporlar konusunda gereğini yapmayanlar hakkında soruşturma açılıyor.
YURTDIŞI BAĞLANTILAR: FETÖ'ye destek veren şirketlerin mal varlıkları, banka hesapları, uluslararası bağlantıları da ortaya çıkarılıyor. Yurtdışında örgütle organik ilişki içindeki şirketlere para aktarıldığı görüldü.
MAL VARLIKLARI UYUMLU DEĞİL: MASAK veri tabanı üzerinden belirlenen ticari faaliyetleri ile mal varlıklarına ilişkin kayıtların uyumlu olmadığı belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’den borsada ‘kirli para’ oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN