Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'partili cumhurbaşkanı' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Bir cumhurbaşkanının partisiyle ilişiğinin kesilmesi siyasi etkinliğin zafiyet bulmasını getirir. Partisiyle beraber bu yolu yürümesi, hem partisini hem de cumhurbaşkanının kendisini güçlü kılacaktır." dedi.

Giriş Tarihi: 16.11.2016 10:01 Güncelleme Tarihi: 16.11.2016 11:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'partili cumhurbaşkanı' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan'ın başkenti İslamabad'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifi taslağıyla ilgili şunları söyledi:

"Yapılan bu çalışmanın 'başkanlık' veya 'cumhurbaşkanlığı' olması hususunda şahsen benim açımdan herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Yeter ki burada her iki siyasi parti milletimize neyi takdim edecektir, bunu kendi aralarında görüşmek suretiyle kararını vereceklerdir."

Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier'in ziyaretiyle ilgili, "Terörle mücadeleyi hep ifade ediyorlar. Ama artık biz bu ifadelere pek sıcak bakmıyoruz, biz uygulama istiyoruz." dedi.

"PARTİDEN İLİŞKİSİNİN KESİLMESİ DOĞRU OLMAYACAKTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benim kanaatim bir cumhurbaşkanının partisiyle ilişiğinin kesilmesi bir defa ülkedeki siyasi etkinliğin, aktif yapının zafiyet bulmasını getirir. Bunun için, böyle bir adım atılıyorsa ki 'fiili başkanlık' diye zaman zaman Sayın Bahçeli'nin ifade ettiği şekliyle yani cumhurbaşkanlığı sistemine bu şekilde girildiği anda, o zaman tabii ki partiden ilişkisinin kesilmesi doğru olmayacaktır. Partisiyle beraber bu yolu yürümesi, bu süreci işletmesi, şüphesiz ki hem mensubu olduğu partisini hem de cumhurbaşkanının kendisini güçlü kılacak ve çok daha kararlı, dayanışma içerisinde adımlar atılmış olacaktır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

"Değerli basın mensupları sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. birazdan Pakistan ve Özbekistan'ı kapsayan bir yurt dışı seyahatine çıkıyoruz. Pakistan Cumhurbaşkanı'nın daveti üzerine gerçekleştireceğimiz bu ziyaret 6 yıl sonra ilk seyahat olacaktır. Pakistan Cumhrurbaşkanı ve Başbakanı ile görüşeceğiz. 15 Temmuz sonrası bizimle dayanışma sağlayan Pakistan Senatosuna hitap edeceğim. Aynı zaman da yuvarlak masa toplantısına iştirak edeceğiz. Enerji, güvenlik, alt yapı gibi alanlarda iş birliği görüşmeleri yapacağız"

PAKİSTAN'IN FETÖ İLE MÜCADELESİ

FETÖ'nün Pakistan içindeki varlığını sonlandırma noktasında hemen harekete geçtiler. Yapılması gerekenler neyse Milli Eğitim Bakanlığımızla müşterek olarak sürdürerek yapıyorlar. Ülkeyi terk etmesini istediklerini biliyoruz. Bunlar bizim için memnuniyet verici. İlgili kurumlarımızla Pakistanlı kardeşlerimizin yanında olacağız.

Pakistan'ın FETÖ ile mücadelesi

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

AK Parti ve MHP'nin kendi aralarında yaptıkları görüşmenin bana düşen boyutu 'Hayırlı olsun' temennisinde bulunmaktır. Yapılan bu çalışmanın 'başkanlık' veya 'cumhurbaşkanlığı' olması hususunda şahsen benim açımdan herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Yeter ki burada her iki siyasi parti milletimize neyi takdim edecektir, bunu kendi aralarında görüşmek suretiyle kararını vereceklerdir. Benim kanaatim bir cumhurbaşkanının partisi ile ilişiğinin kesilmesi ülkedeki aktif yapının zafiyet bulmasını getirir. Fiili başkanlık diye zaman zaman hitap eden Bahçeli'nin ifade ettiği şekliyele yani cumhurbaşkanlığı sistemine bu şekilde girildiği şekliyle partisinden ilişiğinin k esilmesi doğru olmayacaktır. Hem mensubu olduğu partiyi hem de cumhurbaşkanını daha kararlı ve güçlü kılacak. Patinaj dönemi sona erecek ve dayanışma dönemi başlamış olacak. Başkanlık ya da cumhurbaşkanlığı sıkıntı değil.

"Başkanlık ya da Cumhurbaşkanlığı sıkıntı değil"

EL BAB OPERASYONU

2 km gibi bir mesafede ÖSO bizim özel kuvvetlerimizin desteği ile kuşatmasını yürütmektedir. Zannediyorum ki zaman kaybetmeden El Bab süreci tamamlanacaktır. Bir direnme durumu var ama çok uzun sürmeyecek. Münbiç'te de PYD ve YPG'nin gitmesi söz konusuydu. Bu sözlerini gerçekleştireceklerini ifade ettiler.

El Bab operasyonu

ALMANYA TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Almanya Dışişleri Bakanının dün yaptıkları görüşmelerde terörle mücadeleyi hep ifade ediyorlar. Artık biz bu ifadeye sıcak bakmıyoruz. Uygulama istiyoruz. Daha önce de söyledim. Merkel'e 4000 dosya verdim. Elimizdeki kayıtlarda Alman Parlamentosunda 6 dosyanın neticelendiği yönünde ifade var. Konuyla ilgili çelişkiler var. Bu da işi ne kadar uçtan tuttuklarını gösteriyor. Siz bu işi ne kadar gevşek tutarsanız bumerang sgibi sizi vuracak. Sadece Almanya değil, Batı teröre çanak tutuyor. Bunlara verilen destekler ortada. Bir taraftan PKK'yı terör örgütü ilan edecek bir taraftanda onlara destek vereceksiniz. Bu nasıl samimiyet? Biz böyle bir şey yapsak onlar bize nasıl bakacak? Dün TBMM'yi gezdiler üzüntülerini dile getirdiler. Terör örgütüne ilişik bir dernek orada 13 milyon Avro para toplamış. Burada bu kadar duyarsız kalınmasını anlamakta zorlandık. Bütün bu gerçekler ortadayken diyorum ki gelin dayanışma halinde olalım terör örgütüne yardım ve yataklık yapmayalım. Belçika mesela sadece PKK değil FETÖ'nün de önemli bir adresi. AB'nin parlamentosunun burada olması nedeniyle de önem arz ediyor. Bugün bize yarın onlara.

"Batı teröre yataklık yapıyor"

MURSİ'NİN İDAM KARARININ BOZULMASI

Bir kere atılan bu adım dürüst bir adım değildi ki. 3 yıldır içerdeler.. Bundan sonraki süreçte ne olacak? Müebbet hapis diyorlar... Burada atılacak tek adım şudur: İfadelerim Mısır'ın içişlerine karışmak olarak algılanmasın. Yüzde 52 ile seçilen bir kişiyi böyle bir darbe girişimi ile indirilmesine kimse demokrasi diyemez. Adil bir süreç sayın Mursi ve arkadaşları için işletilmiyor. Mağdur ve mazlum durumda olan Mursi ve arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması aslolandır. Önemli olan haklarının kendilerine teslim edilmesidir. Kemal Ökem beyi İsrail'e büyükelçi olarak atıyoruz.

Mursi'nin idam kararının bozulması

PAKİSTAN'DAKİ FETÖ'CÜLERİN SINIR DIŞI EDİLMESİ

Bu durum Pakistan'ın FETÖ'yle olan mücadelesini gösterir. Umarım diğer ülkelerde bu olaydan üzerine düşeni alacaktır.

İDAM KONUSU

Bu milletimizin talebidir. Bizim bu talebi geri çevirmemiz mümkün değil. Milletin bu talebi parlamentoya götürülür. Millet asıldır. Dünyanın birçok yerinde idam vardır. Kimse bize ders vermeye kalkmasın. En son Belarus'a gittim. Avrupa ülkesi. Başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Orada da idam cezası var. Avrupa bu yüzden Belarus'a saldırıyor. Belarus'un başkanına da Avrupa sürekli diktatör diye saldırıyor. Eğer bir yerde huzur varsa, sükunet varsa Batı oraya hemen saldırıyor. ABD'de durum ortada. Sandıktan çıkıldı bir saygı duyun. Nasıl bir çalışma ortaya koyulacak bir görülsün. Bu örnekler dünyada kimin demokrasiye saygı duyduğunu gösteriyor.

Pakistan'daki FETÖ'cülerin sınır dışı edilmesi ve idam konusu

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PAKİSTAN'A GİTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak "TUR" ile saat 10.45'te Pakistan'ın başkenti İslamabad'a hareket etti.

Erdoğan'ın beraberinde eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Veysi Kaynak ve Tuğrul Türkeş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Pakistan'a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki gün sürecek ziyaretinde Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Başbakan Navaz Şerif ile görüşecek, Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumuna hitap edecek.

Türkiye ve Pakistan'dan üst düzey şirketlerin yöneticileriyle düzenlenecek toplantıya Başbakan Şerif ile katılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslamabad'ın ardından, Lahor'a geçecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'partili cumhurbaşkanı' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN