Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metin Kaplan serbest bırakıldı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, "Anadolu Federe İslam Devleti/İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği yöneticisi" olduğu iddiasıyla yargılandığı davada 17,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Metin Kaplan'ın, yeniden yargılanmasına ve tahliye edilmesine karar verdi.

Giriş Tarihi: 16.11.2016 09:57 Güncelleme Tarihi: 16.11.2016 13:49
Metin Kaplan serbest bırakıldı

12 Ekim 2004´de Almanya'dan Türkiye'ye iade edilen ve o tarihten bugüne cezaevinde bulunan Metin Kaplan, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle, doktorların tedavi edilmesi yönündeki raporlarından sonra serbest bırakıldı.

MÜEBBET HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Almanya'nın Köln şehrinde yaşayan Metin Kaplan, tutuklanarak 2004 yılında Türkiye'ye iade edildi. 2008 yılında "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

"Anadolu Federe İslam Devleti/İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği (AFİD/İCCB) yöneticisi" olduğu iddiasıyla yargılandığı davada, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 17,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Metin Kaplan'ın, yeniden yargılanmasına ve tahliye edilmesine karar verildi. Dönemin özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonucu, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan aldığı 17,5 yıl mahkumiyet infazının bitmesini Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bekleyen Metin Kaplan'ın avukatları, geçtiğimiz Temmuz ayında bu mahkemeye müvekkillerinin yeniden yargılanması ve tahliye edilmesi talebiyle başvurdu.

SAĞLIK RAPORLARI MAHKEMEYE SUNULDU

Dilekçede, "Metin Kaplan'ın kayınbiraderi Hasan Basri Gökbulut'un dönemin Erzurum Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından yargılandığı örgüt davasından mahkum edildiği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), bu yılın mayıs ayında, adil yargılanma ilkesinin ihlal edildiği kararı verdiği, Metin Kaplan'ın da aynı gerekçelerle mahkum edildiği ve bu nedenle davasının yeniden görülmesinin zaruri olacağı" şeklinde gerekçeler sunulduğu öğrenildi. Dilekçede, adil yargılanma ilkesi ihlali tespit eden AİHM'in kararına istinaden Metin Kaplan'ın da yeniden yargılanması ve bu doğrultuda tahliye edilmesi talebi yer aldı.Talebi değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün akşam verdiği kararla, 12 Ekim 2004'den bu yana cezaevinde bulunan Metin Kaplan'ın, AİHM kararı çerçevesinde yeniden yargılanmasına ve bu karar doğrultusunda tahliye edilmesine hükmetti. Metin Kaplan'ın tutuklu bulunduğu Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yakalandığı hastalık sonucu ameliyat olduğu ve sağlık gerekçelerinin raporlarla birlikte mahkemeye sunulduğu da kaydedildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Almanya'nın sınır dışı etmesi üzerine 13 Ekim 2004'te Türkiye'ye getirilen Metin Kaplan, dönemin İstanbul, Erzurum ve Adana DGM'lerince açılan, "Uçakla Anıtkabir'e saldırı" ve "Fatih Camisi'nin işgal hazırlığı"nın da aralarında bulunduğu 13 ayrı suçlamaya ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanmaya başlanmıştı. Kaplan, 20 Haziran 2005 tarihli duruşmada, "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmış, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını "usul eksikliği bulunduğu, eksik soruşturma yapıldığı ve yeni Türk Ceza Kanunu'ndaki hak mahrumiyetlerine ilişkin hükümler dikkate alınmadığı" gerekçeleriyle bozmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metin Kaplan serbest bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN