Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin: Türkiye’nin ŞİÖ üyeliğini destekleriz

Erdoğan’ın “Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılabiliriz” açıklamasına Rusya’dan sonra Çin’den de yanıt geldi: Türkiye’ye büyük önem veriyoruz

Giriş Tarihi: 22.11.2016
Çin: Türkiye’nin ŞİÖ üyeliğini destekleriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) dair üyelik açıklamalarına Rusya ve Çin'den destek geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ŞİÖ'ye ilişkin açıklamalarına yönelik olarak "Türkiye'nin ŞİÖ ile işbirliğini derinleştirme arzusuna büyük önem veriyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Sözcü Gıng, olağan basın toplantısında, Türkiye'nin üyelik başvurusu yapması durumunda bu başvuruyu değerlendirmekte istekli olduklarını belirterek Türkiye'nin Avrasya'da önemli bir ülke olduğunu ve ŞİÖ'nün önemli bir diyalog ortağı olduğunu vurguladı.

ŞANGAY 5'LİSİ NEDİR? NE ZAMAN KURULMUŞTUR?

Çin'den gelen açıklamadan önce Rus haber ajansı Sputnik de Rusya'da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi üyesi Aleksey Puşkov'un sözlerini aktardı. Buna göre Puşkov, "Türkiye'nin Şanghay İşbirli��i Örgütü üyeliği Erdoğan için mantıklı bir adım. ŞİÖ, Avrupa Birliği'nin yerine geçemez. Ama AB'den farklı olarak üyeler tamamen egemen" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyareti dönüşü, Türkiye'nin ŞİÖ'ye katılması durumunda elinin rahatlayacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın, 1996'da oluşturduğu Şanghay Beşlisi, 2001'de Özbekistan'ın da katılımıyla Şanghay İşbirliği Örgütü'ne dönüştürülmüştü. Hindistan, Afganistan, İran, Moğolistan, Pakistan gözlemci ülke olarak yer alırken, Belarus, Türkiye ve Sri Lanka da diyalog ortağı konumunda bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin: Türkiye’nin ŞİÖ üyeliğini destekleriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN